Є злочини, які дуже важко розслідувати. Це коли десь в темному провулку невідомі особи за заздалегідь розробленим планом скоюють лихо і, майстерно замітаючи сліди, ховаються десь від правосуддя. А цей злочин було скоєно відкрито, існують десятки записів, покази дають сотні свідків, але злочинці й досі не покарані, а нанесена ними шкода досі не відшкодована. Мова йде про бомбардування рашистськими нацистами будівлі Харківської обласної державної адміністрації.

1 березня 2022 року рашисти направили дві балістичні ракети на будівлю Харківської обласної державної адміністрації. Хоча назві цієї будівлі не зовсім правильна, адже в цьому будинку під одним дахом було розміщено декілька організацій: Харківська обласна рада, частина департаментів та керівництво Харківської обласної державної адміністрації, декілька департаментів Харківської міської ради та Харківського міськвиконкому. Отже, у цій будівлі постійно перебувала велика кількість людей – і безпосередньо посадовці та депутати, які виконували свої обов’язки, і відвідувачі владних кабінетів – громадяни, які зверталися до них зі своїми проблемами. Перша ракета вдарила по будівлі о 8.01, тобто через одну хвилину після початку робочого дня. Друга – через 5-7 хвилин, коли на місці вибуху почали працювати пожежні-рятувальники.

За першими повідомленнями з місця події, з-під завалів в день трагедії вдалося врятувати 10 осіб,  також було знайдено 29 тіл загиблих. Наступного місяця, після подальших розборів завалів кількість загиблих дорівнювала 31 особі, а після остаточного обстеження будівлі восени того ж року, стало відомо про 44 загиблих осіб. Сама будівля зазнала значних пошкоджень: праве крило зруйноване від даху до підвалу, розбиті коридори, вибиті двері та вікна тощо. У червні 2022 року спеціальна комісія встановила, що будівля не підлягає відновленню. Також вибуховою хвилею були пошкоджені інші будинки, розташовані неподалік. Експерти вважають, що рашисти застосували для знищення будівлі та вбивства людей ракети класу «Калібр».

Днями Київський районний суд міста Харкова розпочав розгляд позову Адвокатської корпорації «Тарасенко і партнери» до російської федерації і її недолугого фюрера путіна про відшкодування шкоди, завданої цим бомбардуванням. В якості третьої особи до справи залучається Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. 15 січня цього року суд провів комп’ютерне жеребкування та призначив суддів для розгляду цієї справи, який має розпочатися найближчими днями.

Ми зустрілися з Анатолієм Тарасенком, керуючим партнером Адвокатської корпорації «Тарасенко і партнери» щоб дізнатися, які перспективи має ця судова справа.

– Те, що відбулося у березні 2022 року в Харкові, є кримінальним злочином. Відомо, хто скоїв цей злочин, відомо, яка шкода нанесена нашій громаді в цілому, кожному громадянину, родинам, члени яких загинули під час цього злочину тощо. Отже, ми мусимо переносити вирішення цього питання в судову площину, щоб винуватець, тобто злочинець, вже зараз, а не колись там потім, отримав покарання, хоча б у вигляді відшкодування заподіяної шкоди. А ми, як держава Україна, вже зможемо використовувати ці кошти на свої оборонні потреби.

– Слабко віриться, що держава-агресор візьме та й виконає рішення суду і відшкодує визначені українським судом кошти…

– Ось чому третьою стороною в цій справі залучається Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Ця інституція має все необхідне, щоб знаходити активи злочинців по всьому світу, має домовленості про співпрацю з аналогічними установами по всій планеті. І, якщо злочинне угрупування не хоче виплачувати встановлені судом відшкодування добровільно, це буде зроблено за рахунок вилучення таких активів і їх реалізації. Наприклад, в порт однієї з цивілізованих держав зайде судно, яке належить агресору. Воно буде терміново вилучене та продане з аукціону, а кошти підуть на відшкодування заподіяної шкоди. Або багато зараз кажуть про заморожені кошти рф у європейських та американських банківських установах. Просто так віддавати їх Україні поки що ніхто не збирається. А от якщо будуть відповідні рішення судів – зовсім інша справа. Тобто кошти для відшкодування заподіяної РФ шкоди вже є, треба тільки їх витребувати законними, судовими методами, а потім – спрямувати на підвищення нашої обороноздатності.

– Бомбардування будівлі Харківської облдержадміністрації – лише один епізод страшних злочинів рф, скоєних в Україні. Чому ви взялися тільки за цю справу?

– Завжди треба зробити перший крок. Взагалі, на мою думку, треба порушувати питання про відшкодування шкоди по кожному злочину, кожному випадку нанесення шкоди рашистами. Я бачу цей позов як сумісний проект українського народу. Він зроблений таким чином, що до нього легко приєднатися, і чим більше людей та організацій приєднається – тим краще буде. Я не розраховую на швидке рішення цієї справи, я розраховую на те, що масовістю, об’єднавши навколо позову якомога більше громадян, організацій, установ, рухів, ми продавимо її і відкриємо тим самим ще один фронт цієї війни – судовий, що, на мій погляд, дуже важливо. Принципово, щоб до цього позову долучилися і Харківська міська рада, і Харківська обласна рада, і обласна адміністрація, це вони мали б ініціювати, якщо чесно. Так нехай долучаються в якості співпозивачів. Бо складається враження, що всі Харкову щось винні, а претензії місто-герой до винуватців так і не виклало... До речі, наша адвокатська корпорація готова надати адвокатів усім громадянам та органам влади, які вирішать стати співпозивачами у цій справі.

– Про які суми ведеться мова?

– Якщо ми кажемо про відшкодування заподіяної матеріальної шкоди, то це – вартість фактично зруйнованої будівлі та майна, що в ній знаходилось. Але було нанесено ще й моральну шкоду, про це не варто забувати. Люди злякалися, люди втратили працездатність через переживання, почали відчувати проблеми зі здоров’ям. Отже, це мільярди доларів, які ми можемо відсудити у рашистів і використати для зміцнення своєї держави.

За словами Анатолія Тарасенка, днями він та його однодумці планують розпочати широку інформаційну кампанію з приводу цього позову, щоб переконати значну кількість громадян, які постраждали внаслідок агресії РФ, долучитися до поданого ними позову.

Текст: Олег Перегон
Фото: з особистого архиву Анатолія Тарасенко
Харків

image image image image image image