З 17 по 20 травня в берлінському районі Кройцберг 26-й раз проходив щорічний Карнавал культур (Karneval der Kulturen 2024). Це один із найбільших вуличних фестивалів у Німеччині, враховуючи, що Берлін місто з великою постмігрантською традицією.

Карнавал культур – це одразу кілька заходів: вуличний фестиваль із численними торговельними рядами та музикою, що постійно лунає звідусіль і традиційно відбувається на Блюхерплац, дитячий карнавал і вуличний парад.

На вуличному фестивалі близько 700 артистів на чотирьох сценах показали яскраву і різноманітну програму. Протягом чотирьох днів тут побували 550 000 осіб.

Але, безумовно, найпопулярніша подія фестивалю – це парад. Цього року в ньому взяли участь 59 груп із різних країн світу. Загалом було близько 3 500 учасників. За підрахунками організаторів яскраве видовище подивилися 650 000 глядачів.

Спочатку здавалося, що дощова погода народ все ж злякала. Перед початком параду, який дещо затримався, жодного стовпотворіння на трасі (принаймні в районі станції метро «Гнайзенауштрассе» аж до трибун), як торік, не спостерігалося. Тоді просто нереально було знайти вільне місце, щоб усе було добре видно. Але поступово народ на свято підтягнувся.

Цього року я вирішив отримати акредитацію і поспостерігати за парадом, мабуть, з головної точки. Тут була невелика трибуна для глядачів, майданчик для журі, місця для людей з інвалідністю та багато телевізійників.

Із плюсів. Можна було побачити, що саме всі групи демонстрували журі у відведений їм час, а також поспостерігати за реакцією членів журі, які часто дуже емоційно реагували на номери. У цьому місці перебував і патрон Карнавалу культур, берлінський сенатор з культури Джо Чіало (Joe Chialo), який теж потрапив у кадр. Ще тут можна було випити кави і навіть чимось підкріпитися, а також можна було отримати спонсорську парасольку, чим я і скористався, укривши відеокамеру від дощу.

З мінусів. Перебуваючи тут, ти вже не наважуєшся кудись пересунутися трасою, щоб нічого не пропустити, тож опиняєшся на кілька годин прив'язаний до одного місця і ракурсу, що не дуже добре. Плюс постійно в кадрі опиняються асистенти, які керують групами і знімальні команди.

Як би там не було, великий відеорепортаж я зняв.

Цього року в параді Карнавалу культур знову брали участь і представники української громади, і знов програма була підготовлена громадською організацією Kul'tura e.V.

Журі визначило найкращі парадні групи в 7 категоріях, і в категорії «Діти та молодь» перемогла саме Україна.

Найкращий парадний фургон представила команда Calaca e.V., у номінації «Сталий розвиток» переможцями стали Fri-X and Friends, загальний вигляд команди був кращим у Sundar Shanta Nepal, тема та реалізація вдалася 100% Tempelhofer Feld, костюмами, реквізитом і фігурами відзначилися Org. por Bolivia, танцями та музикою – Albanian Culture in Berlin. Усі переможці отримали по 1 000 євро.

Я уявляю, як складно було журі визначати переможців, оскільки цікавих програм було явно більше семи. А було все – і красиві національні костюми, і запальні танці, і складні конструкції керованих ляльок, і циркові номери, і пісні...

При цьому було видно, що всі групи дуже по-різному підійшли до своєї участі в параді. Одні хотіли продемонструвати глядачам свої найкращі національні традиції, інші – заявити соціально-політичну позицію або показати захоплення, наприклад, творчістю Елвіса Преслі, а для когось це була просто молодіжна дискотека з безліччю прапорців Ямайки і стійким запахом травички. Культура – вона така різна. Може саме в цьому розмаїтті і є цінність берлінського Карнавалу культур?

Звісно, всі відзначають й інший бік цього свята. Коли парад минає, продовжують працювати численні точки продажу міцних напоїв, з багатьох вікон лунає музика, молодь активно тусується. Як наслідок – гори сміття з пляшок, під кожним кущем – відхоже місце. Мешканці будинків вивішують оголошення з проханням на балкони не забиратися, на рослини не наступати, туалети під вікнами не влаштовувати.

Віддамо організаторам Карнавалу культур належне – туалетів було багато, щоправда деякі пісуари можна було сміливо назвати «Мрія ексгібіціоніста». Гори сміття теж до ранку не дожили.

За порядком цього дня спостерігали 1300 поліцейських, затримань практично не було.

Карнавал культур продовжує залишатися однією з найбільш очікуваних берлінцями розваг.

Фото цього року робив мало, бо відео багато. Можете порівняти з тим, як це було минулого року, зайшовши на YouTube-канал BERLIN-VISUAL.com. Також не забудьте подивитися відео в розділі Shorts.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов





image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image