У Берліні на один музей побільшало – 22 листопада було презентовано Музей холодної війни (COLD WAR MUSEUM Berlin).

У прес-конференції взяли участь засновник музею Карстен Коллмаєр (Carsten Kollmeier), відомий німецький архітектор російського походження Сергій Чобан (Sergei Tchoban), історик, голова консультативної ради музею Берндт Штевер (Prof. Dr. Bernd Stöver), фінансовий директор музею Херальд Браун (Dr. Harald Braun), куратор музею Петер Ріддер (Dr. Peter Ridder). Їхні виступи можна послухати в нашому першому відео.

Музей холодної війни – віртуальний, інтерактивний і видовищний. Це високотехнологічний музей 4.0 площею 1600 квадратних метрів, розташований на двох поверхах.

У його центрі уваги погляд на епоху. Це перший музей у Німеччині, що представляє холодну війну в усій її повноті. «Два боки однієї історії» – сучасний історико-науковий погляд на той час.

З експозиції можна дізнатися про про суперництво СРСР, Східного блоку і США, Заходу в різних сферах життя – науці, дослідженнях, технологіях, культурі, спорті та економіці. Від атомного протистояння і «космічної гонки» до змагання на Олімпійських іграх.

Тут є макети знакових предметів тієї епохи – першого радянського супутника і американської атомної бомби «Товстун», скинутої 9 серпня 1945 року на японське місто Нагасакі. Є довга ракета S75, саме такою 1 травня 1961 року над СРСР був збитий американський літак U-2, який пілотував Гері Пауерс, і джойстик з американського космічного корабля, який брав участь у відомій програмі «рукостискання в космосі» «Союз» - «Аполлон» (Apollo-Soyuz). Є скафандри радянського космонавта й американського астронавта та навіть досі працюючий телекс прямої лінії між Москвою і Вашингтоном, які використовували під час Карибської кризи.

Відвідувачі можуть зануритися і у шпигунські ігри, розглядаючи документі, зброю, спеціальні фотокамери, радянські марки, присвячені знаменитим розвідникам.

У музеї багато інтерактивних екранів із дуже різноманітною інформацією. До них можна підключитися навіть зі смартфона і послухати, наприклад, свідчення очевидців. Найсучасніші технології напевно сприятимуть пробудженню інтересу до вивчення історії у молодого покоління.

Організатори музею кажуть, що вони не хочуть нав'язувати жодних політичних наративів, експозиція сама має викликати інтерес у всіх відвідувачів у довгостроковій перспективі та пробудите в них бажання дедалі все глибше і глибше занурюватися в цю складну тему. З цією метою експозиція постійно оновлюватиметься.

Особливо треба підкреслити, що велику «залізну завісу» на вікні з портретами знакових персон тієї епохи Йосипа Сталіна, Гаррі Трумена, Вінстона Черчилля, Джона Кеннеді, Микити Хрущова, Рональда Рейгана, Михайла Горбачова і Гельмута Коля – розробила українська художниця з Бучі Ванда Сахацька.

Якщо говорити про чудеса віртуальної реальності, то особливо відзначу можливість перенестися в 15 серпня 1961 року.

Пам'ятаєте знаменитий знімок «Стрибок до свободи», коли солдат НДР перестрибує, відкидаючи вбік зброю, через колючий дріт на бік Західного Берліна?

Так от, одягаєш спеціальні окуляри та навушники і потрапляєш у той день. Коли Берлін розділила стіна. При цьому спочатку ти бачиш цю інсценовану подію з боку Західного Берліна очима 19-річного фотографа Петера Ляйбінга, який зробив фото, а потім вже з боку Східного Берліна очима 19-річного унтер-офіцера Ганса Конрада Шумана, який вирішив втекти зі Східної Німеччини.

Ти просто стрибаєш разом із ним через колючий дріт і забігаєш у західнонімецький поліцейський автомобіль. При цьому все, що передувало знаменитому стрибку – протест якихось демонстрантів, розмови поліцейських, дії мешканців по обидва боки – видно мало не на 360 градусів. Крутиш головою вліво-вправо, вгору-вниз і бачиш усе. Як у житті. Наче ти там перебуваєш. Єдине, що якщо вестибулярний апарат не як у космонавта, може трохи збивати з ніг. Особливо, коли сам, будучи втікачем, мчиш на свободу.

Ще в музеї є платформа віртуальної реальності Birdly, яку виробляє компанія Somniacs AG із Цюриха. Цей симулятор, за словами розробників, дарує небачені раніше враження, втілюючи в життя нашу заповітну мрію – вільно літати, як птах, занурюватися у фантастичні світи за межами реальності. Це і досвід пізнання чогось нового, і релаксація, і адреналін. Можна відчути себе хоч розвідником, хоч мисливцем на них. При цьому цікаво не тільки «літати», а й спостерігати за тими, хто «літає».

Музей відкриє свої двері для відвідувачів 26 листопада за адресою: Unter den Linden 14, 10117 Berlin.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов



image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image