Між цими знімками – 10 років. Перший був зроблений 26 листопада цього року перед Бундестагом на демонстрації в День пам'яті жертв Голодомору, другий – 24 листопада 2012 року біля берлінського «Дому з тризубом» за адресою Heidelberger Platz 1 під час акції «Не дамо загасити свічку пам'яті».

Щороку представники української громади Берліна, їхні німецькі друзі, люди з інших країн в останню суботу листопада запалюють свічки, згадуючи тих, кого в 1932-1933 роках убив голод. Голод цей був штучно влаштований радянською владою і згубив безліч людей. Історики досі не можуть точно підрахувати жертв Голодомору, хтось налічує 3,9 мільйона, хтось 7 мільйонів, а дехто навіть 12 мільйонів українців. При цьому потрібно сказати, що тоді в Україні загинули люди й інших національностей, які проживали у сільській місцевості. Дослідники вважають, що близько 81% загиблих були українцями, 4,5% – росіянами, 1,4% – євреями, 1,1% – поляками. Померло від голоду також багато білорусів, болгар, угорців.

У 2006 році Верховна Рада України визнала Голодомор геноцидом українського народу. Також вважають ще 18 держав та 6 світових церков. Деякі штати США та Конгрес теж дотримуються цієї точки зору. 26 листопада 2022 року і Президія Уряду ЧР - Ічкерія визнала Голодомор геноцидом. Злочином проти людяності Голодомор вважають ПАРЄ, Європарламент, США та Генеральна асамблея ООН.

Є країни, які поки що не наважуються визнати Голодомор геноцидом, стверджуючи, що він не був спрямований на знищення цілої нації, жертв голоду не вбивали кожну окремо, і що це скоріше політика, ніж етнічна чистка.

Українці звісно ж так не вважають, будучи впевненими, що сталінський режим навмисно прирікав людей на голодну смерть, щоб припинити опір українського народу насильницькій колективізації, знищити національний дух українського села, придушити український рух за незалежність від СРСР.

Росія, як спадкоємиця СРСР, не вважає Голодомор геноцидом українців і робить усе для того, щоб не вважали й інші. На виправдання наводяться факти про те, що голод забрав і величезну кількість російських селян. Але росії завжди було плювати на життя своїх співгромадян. Вона ніколи своїх не шкодувала і знищувала мільйонами. Як тоді, за часів сталіна, так і зараз, за часів путіна, який у найкращих традиціях кровожерливих радянських вождів вбиває не тільки мирне населення України, а й не шкодує своїх контрактників і мобілізованих.

Українці, які проживають у Німеччині, вже давно, а особливо після 2014 року, борються за те, щоб Бундестаг визнав Голодомор геноцидом. Навесні 2019 року на сайті Бундестагу з'явилася петиція української громади Мюнхена про визнання Голодомору в Україні в 1932-1933 роках геноцидом. Вона набрала необхідну кількість підписів і підлягала розгляду. У жовтні 2019 року Бундестаг, на жаль, вирішив не визнавати Голодомор геноцидом.

Тоді вже була анексія Криму та окупація Донбасу, але, судячи з усього, німецьке керівництво все ще не хотіло «образити» Росію, з якою були давні й міцні економічні зв'язки.

Усе змінило масоване російське вторгнення в Україну. 25 листопада з'явилася інформація, що німецькі соціал-демократи, «зелені», вільні демократи і блок християнських партій ХДС/ХСС готові ухвалити історичне рішення. У проєкті резолюції Бундестагу йдеться: «Голодомор вкладається в список людиноненависницьких злочинів тоталітарних систем, унаслідок яких у Європі в першій половині 20 століття було знищено мільйони людей. Від голоду і репресій постраждала вся Україна, а не тільки її зернові регіони. З сьогоднішньої перспективи це слід кваліфікувати в історико-політичному плані як геноцид».

Це ж підтвердив і посол України в Німеччині Олексій Макеєв, який, виступаючи на акції пам'яті жертв голодомору, сказав, що останні два тижні практично не виходив із кабінетів Бундестагу, і нарешті усі чотири демократичні фракції погодили текст резолюції. Голосування відбудеться 30 листопада, і рішення буде схвалене. І це не перемога, це справедливість. У цьому є велика заслуга й української громади, яка весь цей час боролася за те, щоб Німеччина визнала Голодомор геноцидом.

Посол також впевнений, що під час майбутнього обговорення резолюції в Бундестазі пролунають й інші важливі сигнали про те, що той геноцид, який був у 30-х роках відносно українців, і сьогодні триває в Україні з боку російських окупаційних сил, і що німці прекрасно розуміють, що українці заслуговують на підтримку і солідарність.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов

P.S. 30 листопада Бундестаг визнав Голодомор геноцидом українського народу!


image image