З 5 до 9 червня у Шенефельді, що зовсім поруч із Берліном, неподалік від аеропорту BER (Берлін-Бранденбург) проходила популярна міжнародна авіакосмічна виставка ILA 2024. Міжнародна промисловість, політика, збройні сили та наука зібралися разом під девізом «Першопрохідці в аерокосмічній галузі».

У виставці взяли участь 600 експонентів із 31 країни, які представили широкий спектр високотехнологічної продукції, а також науково-дослідні та дослідно-конструкторські проєкти. Близько 350 доповідачів обговорили актуальні питання аерокосмічної галузі на чотирьох майданчиках. Ключовими темами стали кліматично нейтральні польоти, безпека та оборона, а також переваги космічних подорожей для людства. 200 делегацій із 60 країн світу приїхали на цей глобальний захід, а кількість глядачів сягнула 95 000 осіб усі квитки у вихідні дні були розпродані.

ILA 2024 відвідали високопоставлені німецькі політики та міністри, а відкрив виставку федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц (Olaf Scholz) під час огляду експозиції. У своїй вступній промові глава уряду заявив, що Німеччина зацікавлена у сильній аерокосмічній промисловості. «Ми хочемо бачити німецьку та європейську авіаційну промисловість на лідируючих позиціях у всьому світі в усіх трьох вимірах, які також перебувають у центрі уваги на ILA: у цивільній авіації, в обороні та в космічних польотах». Олаф Шольц також оголосив про купівлю ще 20 винищувачів Eurofighter.

Член ради директорів і представник малого та середнього бізнесу в німецькій асоціації компаній та установ аерокосмічної промисловості BDLI (Bundesverband der Deutschen Luft- und Raumfahrtindustrie) Мартін Кроелл (Martin Kroell) сказав: «ILA вкотре продемонструвала, наскільки важлива ця виставка для німецької аерокосмічної промисловості. Не тільки тому, що вона демонструє розмаїття нашої інноваційної потужності, яка захоплює як торговельних, так і приватних відвідувачів, а й тому, що це політична та ідейна виставка: всі зацікавлені сторони, які необхідні для збереження наших провідних технологічних позицій у декарбонізованій авіації, у захисті нашої свободи, у суверенному доступі Європи до космосу – зібралися тут, щоб обмінятися ідеями та вжити заходів».

Маріо Тобіас (Dr. Mario Tobias), голова правління Messe Berlin GmbH, також наголосив на важливому значенні виставки: «Чи то електричні літаки вертикального зльоту, чи то кліматично безпечні силові установки, чи то супутникові системи – ILA, як жоден інший захід, виступає за інновації, нові технології та сталий розвиток авіації та аерокосмічної галузі».

Від безпілотників і гелікоптерів до великих пасажирських літаків – близько 100 літальних апаратів були представлені на виставці ILA цього року. Серед них були Emirates A380, Beluga ST і A321 XLR – літак із 30-відсотковим зниженням витрати палива на одне крісло порівняно з літаками попереднього покоління робить важливий внесок в екологічність польотів. Також були представлені A310 Air Zero G, який використовується для параболічних польотів, і Do 328 – літаючий стенд для випробування кліматично безпечних авіаційних технологій. Відвідувачі також змогли познайомитися з усім спектром військової авіації – від Loyal Wingman і транспортного літака A400 M до багатофункціонального винищувача п'ятого покоління F35, який уперше був представлений на ILA в рамках льотної експозиції.

Різноманітність ILA знайшла відображення і в оголошених тут результатах. Наприклад, федеральний міністр внутрішніх справ Ненсі Фезер (Nancy Faeser) була присутня на підписанні контракту з Airbus Helicopters на поставку транспортних вертольотів H225 Super Puma вартістю 1,9 мільярда євро для Федеральної поліції Німеччини. Робоча група з кліматично нейтральної авіації, що об'єднує провідних представників політики, науки і промисловості, також представила свої рекомендації щодо дій на шляху до польотів без викидів. Крім того, на ILA понад 40 компаній, міжнародних організацій і наукових центрів підписали «Хартію нульового сміття», спрямовану на ліквідацію космічного сміття.

На чотирьох майданчиках обговорювалися актуальні проблеми аерокосмічної галузі. Чи то альтернативні силові установки, чи то оптимізація виробництва завдяки полегшеній конструкції, новим матеріалам і аеродинаміці, що знижують викиди CO2 – шлях до польотів без викидів CO2 до 2050 року був однією з центральних тем «Лабораторії майбутнього авіації». На сцені «Розширеної повітряної мобільністі» все крутилося навколо мобільності в третьому вимірі: безпілотні авіаційні системи і літаки вертикального зльоту і посадки (eVTOL) відкривають нові можливості, наприклад, для обслуговування вітряних турбін, транспортування ліків або порятунку поранених.

Під девізом «Повітряна міць в усьому світі – глобальна перспектива/регіональний фокус» збройні сили та промисловість Німеччини продемонстрували важливість повітряних сил для миру, свободи та безпеки на Defence Forum Air. Сценічна програма була розділена на три тематичні дні: Центральна Європа, Індо-Тихоокеанський регіон і Глобальна перспектива.

У павільйоні «Космос» усе було зосереджено на перевагах космічних подорожей для життя на Землі.

Новинкою на ILA став Talent Hub, який об'єднав таланти різного віку та професій із потенційними роботодавцями. У його роботі взяли участь понад 40 експонентів з усіх галузей промисловості, а також близько 1500 учасників, серед яких були як студенти та школярі, так і ті, хто змінює професію, та досвідчені професіонали, які шукають нові завдання.

У виставці традиційно взяли участь і підприємства з України. На об'єднаному стенді АТ «Укроборонпром» та Української аерокосмічної асоціації свої розробки представили АТ «Мотор Січ» (Motor Sich), «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О. Г. Івченка» (Progress) і АТ «ФЕД» (FED JSC). Звісно, були часи, коли українських експонентів тут було більше, та й велетенський транспортний літак Ан-225 «Мрія», який вражав відвідувачів виставки, сюди прилетіти не зміг, бо був знищений російськими окупантами, але все ж таки показово, що й під час війни, Україна демонструє, що її промисловість працює та готова пропонувати конкурентоспроможну продукцію.

Виставка ILA представляє інтерес, як для професіоналів галузі, так і для звичайних людей, яких цікавить авіація і космонавтика. Перші тут обмінюються досвідом і укладають контракти, другі – можуть побачити найрізноманітнішу техніку, поспостерігати за фігурами вищого пілотажу, походити павільйонами, посидіти в кабіні літака або гелікоптера, перевірити свій вестибюлярний апарат на центрифузі і навіть визначитися з майбутньою професією.

Те, що кинулося в очі цього року. Було представлено менше транспортної аціації, і було менше малої авіації, порівняно з минулими роками. Зате було більше різноманітної військової техніки. Щоправда, цього разу не було, наприклад, F-15, Bell конвертоплана Boeing V-22 Osprey, вертольота Boeing CH-47 Chinook.

Але все ж військової техніки було багато, і американської зокрема. І літаків, і вертольотів, і німецьких медичних автомобілів. І військових із різних країн теж було дуже багато. Але найбільше було представлено всіляких дронів різних розмірів і антидронових систем. Ось усього цього точно стало значно більше. Досвід війни в Україні настійно диктує потребу приділяти дронам підвищену увагу. Ракет теж було багато.

Великий інтерес у відвідувачів був прикутий до величезного дрона Wingman, який слугує для підтримки літака Eurofighter у повітряному бою під час виконання розвідувальних, обманних або атакувальних маневрів. Супроводжувати винищувач можуть до шести таких дронів, керованих штучним інтелектом.

До речі, на ILA 2024 було багато багатоцільових винищувачів четвертого покоління Eurofighter Typhoon, зокрема і з п'ятого траншу. Створюється відчуття, що Європа робить упор саме на цей літак.

Інтерес відвідувачів також привертали американський зенітно-ракетний комплекс Patriot і німецькі комплекси IRIS-T, такі необхідні Україні.

Як завжди, потужно було представлено ще одну воюючу країну – Ізраїль.

Природно, відео було знято багато. Не забудьте також подивитися на нашому YouTube-каналі й інші відео цих днів у розділі Shorts та прочитати опис під ними. Наприклад, вам точно цікаво буде познайомитися з німецьким рятувально-евакуаційним дроном Avilus Grille і першим повністю електричним літаком з вертикальним зльотом і посадкою (eVTOL) компанії Lilium.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов







image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image