І знову оглядова публікація про події на тему культури, цього разу не тільки з Берліна, а й Лейпцига.

12 травня в берлінському Музеї стіни – Museum Haus am Checkpoint Charlie відбулася європейська прем'єра фільму «Мирний-21».

Перед показом фільму виступив посол України у ФРН Олексій Макєєв. Після цього режисер Ахтем Сеітаблаєв, який зараз служить у лавах Збройних сил України, розповів про роботу над цією стрічкою. Його слова німецькою перекладала організаторка показу, директорка музею Александра Гільдебрандт.

Фільм має документальну основу, це події травня-червня 2014 року, коли відбувалися відомі події на Сході України. У центрі розповіді – луганські прикордонники, які протистояли проросійським сепаратистам. Вони не зрадили і не здалися.

Теплим словом згадав Ахтем Сеітаблаєв актора Пашу Лі, який зіграв у фільмі Осіріса і загинув 6 березня 2022 року в Ірпені від куль російських окупантів, коли він разом з іншими волонтерами розвозив гуманітарну допомогу місцевим жителям.

Глядачі могли ознайомиться і з виставкою, де були фотографії українських військовослужбовців, знімки зруйнованих рашистами українських міст і навіть справжній автограф генерала Залужного, а також з роботами крамськотатарських майстрів.

Після закінчення фільму люди довго не розходилися, ставили запитання, робили селфі та брали в Ахтема Сеітаблаєва автографи на листівках фільму. Був присутній на прем'єрі і справжній прикордонник луганського загону, якого український режисер, тепло привітав і довго з ним розмовляв. Були в залі й німецькі журналісти.

Слідом за Берліном «Мирний-21» покажуть у цілій низці європейських міст.

Дивіться на нашому відео всі виступи та ексклюзивний коментар Ахтема Сеітаблаєва нашому сайту.

 

18 травня в рамках свого європейського турне популярний харківський рок-гурт «Жадан і Собаки» дав концерт у Лейпцигу.

Задовго до початку перед входом у Felsenkeller вишикувалася чимала черга, в якій було видно людей з українськими прапорами. Оскільки святкувався День вишиванки, то багато хто прийшов саме в цьому українському національному одязі. На стовпі хтось повісив листок із написом "Russia is a terrorist state".

Хлопці, як завжди, відіграли, виклавшись на повну. Сергій Жадан часто підходив до своїх шанувальників і навіть встигав робити на їхні телефони селфі. Понад 350 людей, які зібралися в залі, безперестанку підспівували.

У концерті також взяв участь колишній харків'янин, відомий берлінський музикант і діджей Юрій Гуржи, який перебував у Лейпцигу у своїх музичних справах. А ще до виступу гурту приєднався також харків'янин, відомий стендапер Олександр Колмен Сердюк з легендарного Інародного театру абсурду Горобчик.

Залишається тільки дивуватися, як Сергій Жадан, який добре відомий не тільки в Україні, а й у Європі, як письменник, поет, перекладач, музикант і громадський діяч, примудряється брати участь у величезній кількості антивоєнних акцій.

Гастрольний тур гурту «Жадан і Собаки» – це не тільки можливість почути улюблені пісні, а й спосіб долучитися до волонтерської роботи, оскільки музиканти збирають гроші для ЗСУ.

Наприкінці відео, на якому знято весь концерт у Лейпцигу, є звернення Сергія Жадана та коментар Юрія Гуржи.

 

І додам до цього огляду ще кілька знімків, які спеціально для нашого сайту зробив відомий берлінський фоторепортер Аркадій Шафіров.

Вони не мають жодного стосунку до культурних подій на підтримку України, але опосередковано все ж таки з Україною пов'язані.

13 травня в берлінській Німецько-скандинавській громадській школі (Deutsch Skandinavische Gemeinschaftsschule) проходив Скандинавський весняний фестиваль. З цієї нагоди на шкільному паркані були вивішені різні прапори, зокрема й прапор України, і за це велике спасибі. Але минуло всього 27 хвилин після початку, і український прапор, як і прапор ЛГБТ, опинився на землі за парканом. Хто це зробив – невідомо.

До чого тут українські культурні акції в Німеччині? Та просто мені чомусь здається, що якби ті, хто зірвав український прапор, подивилися фільм Ахтема Сеітаблаєва «Мирний-21» і побували на концерті «Жадана і Собак», то вони краще б розуміли весь трагізм подій, які зараз відбуваються в Україні, і точно б цього не зробили.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов
Фото зі шкільного свята: Arkadiy Shafirov



image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image