У Берліні щодня відбувається маса заходів, які можуть бути цікаві нашим читачам. Побувати на всіх із них неможливо, тому часто доводиться робити вибір. Ось і цієї суботи я довго вирішував, куди піти, щоб зробити черговий репортаж. У підсумку прийшов до висновку Фестиваль повітряних зміїв не висвітлювати – знімав його вже не раз. Відмовився від думки задокументувати одразу дві демонстрації – за аборти і проти. Звісно, я розумів, що там можуть бути яскраві картинки протистояння, що завжди важливо для новинної журналістики, але подумав, що це не зовсім та тема, що може бути актуальною для моєї аудиторії. Відкинувши ще кілька акцій, зупинив свій вибір на фестивалі, який проходив біля «Мишачого бункера».

Незвичайних і культових місць у Берліні дуже багато. Деякі з них сайт уже увічнив, але до багатьох я так і не знайшов часу дістатися. Одне з них – це якраз будівля, що носить назву «Мишачий бункер» (Mäusebunker). Тому я вирішив цю прогалину усунути. Поїхав туди не стільки фестиваль висвітлити, скільки на сам архітектурний об'єкт подивитися і його вам показати.

«Мишачий бункер» розташований у районі Ліхтерфельде (Штегліц-Целендорф). Планування будівлі почалося не пізніше 1967 року, будівництво тривало з 1971 року до 1981-го. Тут знаходився науково-дослідний центр експериментальної медицини університетської клініки «Шаріте» і Центральна лабораторія тварин Вільного університету Берліна.

До 2020 року в «Мишачому бункері» не тільки проводили експерименти над піддослідними тваринами, а й вирощували їх. У 2019 році клініка «Шаріте» побудувала новий дослідницький центр на території кампусу в районі Бух, і будівля на Крамерштрассе була покинута.

Багато людей були проти збереження цієї похмурої конструкції, де довгі роки здійснювали вівісекцію, але «Мишачий бункер», збудований у стилі бруталізму, що символізує пізній повоєнний модернізм, став предметом архітектурної історії та збереження пам'яток. У 2020 році «Ширіте» та Державне управління пам'яток домовилися призупинити плани знесення.

На самому початку січня 2021 року Управління пам'яток Берліна додало до своєї бази колишній Інститут гігієни та мікробіології, що розташований по сусідству (зараз тут Institut für Hygiene und Umweltmedizin der Charité Berlin, він є на фото і в кінці відео). Після цього «Мишачий бункер» теж було вирішено зберегти та повторно використати.

Що робити з цією будівлею поки ніхто точно не знає. Є пропозиції перетворити її на приміщення для занять боулдерінгом (скелелазіння), на ферму серверів, культурний центр...

З 12 до 22 вересня 2024 року біля стін «Мишачого центру» відбувається Фестиваль міського благополуччя (Festival für urbanes Wohlergehen...rund um den Mäusebunker). Він був організований громадською організацією Urbane Praxis e.V. і присвячений повторному використанню цієї будівлі та розвитку міських порожніх місць і відкритих просторів загалом.

У фестивалі беруть участь представники цілої низки організацій, і програма дуже велика – від захисту тварин до проблем мігрантів. В ній екскурсії, майстер-класи, виставки, ігри, спортивні змагання, концерти.

Коли я підійшов до одного зі стендів, то в очі впала коробка солодощів із написом «Харків. Місто героїв», якісь брошури зі словом «Харків» і навіть газета українською мовою. Після цього до мене підійшла дівчина у футболці з тим самим чарівним словом і в шкарпетках із синіми та жовтими смужками. Виявилося, що Василиса Щоголева теж із Харкова. Після обіймашок ми розговорилися.

Василиса архітекторка і художниця, вже тривалий час працює в Берліні, хоча і про акції в Харкові не забуває. На фестивалі вона тимчасово представляє громадську організацію Ubuntus e.V. Василиса охоче спілкувалася з питань мистецтва з усіма, хто підходив до стенду, і всім розповідала про Харків, про те, як він виживає під постійними ударами російської агресії.

Я записав із Василисою відеокоментар, у ньому набагато більше інформації, обов'язково подивіться.

Фестиваль міського благополуччя вийшов дуже великим, різноманітним і цікавим. Напевно, у нього є всі шанси стати щорічним. Чи вплине він на нове сприйняття людьми «Мишачого бункера», не знаю. Думаю, що ця будівля дивної конструкції ще дуже довгий час матиме негативну енергетику, оскільки тут дуже багато тварин загинуло мученицькою смертю заради прогресу людства.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов


image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image