8 і 9 листопада Берлін масштабно відсвяткував 35-ту річницю падіння Стіни. Всіляких заходів у ці дні було дуже багато, скрізь було не встигнути, але найосновніші з них, звичайно ж, потрапили в наш об'єктив.

Найвідвідуванішим об'єктом була галерея просто неба, що проходить за маршрутом Стіни від Циммерштрассе через Чекпойнт Чарлі, Бранденбурзькі ворота і Бундестаг до Інваліденштрассе. Загалом було понад 5 000 плакатів, які спеціально до свята намалювали звичайні люди різних національностей і вікових груп. Також можна було побачити й історичні транспаранти. Усі охочі могли отримати в подарунок книгу «35 Jahre Mauerfall. Haltet die Freicheit Hoch!», у якій було багато історичних відомостей та фотографій, а також копій плакатів з іменами їхніх авторів.

У рамках Фестивалю Свободи відбувся унікальний концерт. Одночасно грали 700 музикантів із Берліна, Німеччини та інших країн. Сцени були в різних місцях – найбільша і головна біля Бранденбурзьких воріт, на Чекпойнт Чарлі, на Потсдамер плац, неподалік Головного вокзалу. Дивилися концерт багато людей і біля Бундестагу.

На концерті, який може вважатися одним найбільших «живих» концертів у світі, прозвучали знакові хіти того часу, включно з «Heroes» (David Bowie) і «Freiheit» (Marius Müller-Westernhagen).

На Потсдамер плац було оновлено «баларуський» фрагмент Берлінської стіни, що колись розділяла Берлін. Ініціатором акції вистцупив берлінський художник   Ганс Мартін Фляйшер (Hans Martin Fleischer).

У новому розфарбовуванні стіни взяли участь кандидатка у президенти Республіки Білорусь на виборах 2020 року Світлана Тихановська, яку багато хто вважає законною президенткою країни, та головний радник і голова відділу зовнішньої політики її команди Франак Вячорка, а також усі охочі – берлінці й туристи. Ваш кореспондент теж зробив у це свій внесок.

На продовження свята 10 листопада в берлінському Кампусі за демократію, який розташований у колишній будівлі Штазі, пройшов одноденний демократичний фестиваль «День дій  «Революція! – а потім?».

Крім історичної експозиції і плакатів, а також різних заходів була і велика програма на вуличній сцені. Тут була жива музика виступив гурт Treptow, після чого відбулася цікава подіумна дискусія «Розмова про боротьбу за демократію і права людини», у якій взяли участь лідер венесуельської опозиції, національний координатор партії «Народна воля», співзасновник Всесвітнього конгресу свободи Леопольдо Лопес Мендоса (Leopoldo Lopez Mendoza), а також опозиційні активісти з Китаю та Ірану.

Заключною акцією стала найочікуваніша подія цього вечора – російський гурт Pussy Riot показав своє вже відоме глядачам мультимедійне панк-рок шоу про історію гурту, протести та тюремне ув'язнення в Росії під назвою Riot Days.

Цю музичну виставу поставлено за однойменною книжкою Марії Альохіної, яка вийшла 2017 року в британському виданні Pinguin. У книзі згадується період від гучної акції в храмі до звільнення після дворічного ув'язнення. Шоу, яке було раніше показано в країнах Європи, США, Австралії та Нової Зеландії, відзначено нагородами низки фестивалів. У Берліні цього дня воно було показано востаннє в такому вигляді. У шоу взяли участь Марія Альохіна, Діана Буркот, Ольга Борисова, Тасо Плетнер і Аліна Петрова.

Останню пісню Pussy Riot присвятили Україні. Марія Альохіна вийшла у футболці з написом Stand with Ukraine і сказала, що група зібрала гроші для київської лікарні «Охматдит», яку розбомбили російські окупанти.

Не забудьте почитати описи під відео на YouTube-каналі сайт, там є додаткова інформація, а також переглянути короткі відео цього дня в розділі Shorts.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов





image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image