Край мій рідний край

«Привіт! Як минув Born in UA? Чи прийшли німці, було багато людей? Вболіваю за цей проект і хочеться чути, як там в іншому місті все було. Дякую!» – пише знайома з Берліну.

Born in UA – новий проект легендарного Юрія Гуржі, який розпочався 16 лютого, набирає обертів. І хоча ді-джей домовився з представниками клубу Musik & Frieden лише про організацію трьох вечірок, неозброєним оком помітно – новий проект відомого музиканта займає належне місце в клубному житті не лише Берліна. 

Звичайно Юра, Юра, хто ж його не знає?

Музикант з Харкова, який з 1995-го року живе в Берліні, з 2003-го року заснував інтернаціональний колектив Emigrantski Ragamuffin RotFront. Понад 16 років він був співорганізатором Russendisko в Берліні. Починаючи з 2003 року видав до десятка дисків-збірок. Музикант, фронтмент RotFront, ді-джей Russendisko і просто хороша людина показує просту формулу: роби своє – і успіх тебе не омине!

Завершення 2015-го року подарувало мені знайомство з Володимиром Камінером, німецьким письменником, засновником Russendisko у 1999-му року. Камінер, у свою чергу, подарував мені диск Юрія Гуржі Russendisko –  Ukraine Do Amerika, розповівши про плани  кращого друга – запустити з 2016-го року новий український проект Born in UA в Берліні. Культурні революціонери  ArtMaidan не  пропустили цю історичну подію, збиваючи ноги і лоби на першій українській вечірці Born in UA 16 січня у клубі Musik & Frieden.

Тіні забутої музики

В пам'яті 2008 рік, коли я, живучи в столиці Німеччини, відвідала Russendisko. Ще тоді я проводила просвітницьку роботу, вигукуючи до усіх і кожного, зачувши рідні звуки: «Це – українська музика! Я – з України, це – українська пісня!!!» Але ні зацікавленості, ні захоплення це ні в кого не викликало.

«Мультукульти» – було моє нове слово. І виділяти пісню однієї  країни колишнього пострадянського простору було, як мінімум, недоречно. Тоді я ще не знала, що саме у 2008 році Юрій Гуржі вдало видав збірку української музики Ukraine Do Amerika. І що мине вісім років – і я танцюватиму в Берліні під:         

«Край, мiй рiдний край,
Пiсенний край завзяття i труда,
Ти – моя любов,
Ти – рiдна матiнко моя, земля».
(Музика і слова Миколи Мозгового)

Юрій Гуржі, як більшість у підлітковому віці, відкидав поради старших про те, яку музику варто слухати. Але настанови дідуся-меломана не були марні: онук захоплюється  українською сучасною, а також музикою 70-тих років, записаною як в Україні, так і в Канаді, США, діаспори з усього світу.

На назву Born in UA надихнула «пісня століття» – Born in U.S.А  Брюса Спрінгсіна, в якій йдеться не про славу держави, а про загубленість викинутого після війни ветерана в'єтнамської війни.

Born in UA – це не Russendisko
Russendisko – це не Born in UA

Юрій і Володимир 
Гуржи і Камінер
Москва – столиця Росії
Харків – колишня столиця України
Два друга, дві історії
Russendisko – є. І навіть записане в історії й показане в однойменному фільмі.
Юрій Гурджі, відмовившись від російської музики і ді-джейства на Russendisko, почав  новий проект.
Це – Born in UA
Без порівнянь.

Kontrabanda і Born in UA

Ми запросили Юрія Гуржі в Гамбург. Це – знакова подія, оскільки на назву німецько-українських вечорів музиканта Тіля Темного, фаната RotFront,  надихнула творчість Юрія. Слухаючи одну з  пісень Kontrabanda, Тіль, як справжній німець, не знав значення цього слова.

І от уже 7-й місяць,  щодругої суботи, в Гамбурзі відбуваються німецько-українські музичні вечори Kontrabanda, на яких ми ділимося найкращим з української музики та кухні. Заспівавши разом з ArtMaidan пісню Kontrabanda, Юрій Гуржі почав чаклувати за пультом.

Вечірка минула так, що і дітям не соромно розповісти, і бабусям є що почути.

Одна з учасниць на ім’я Оксана розповіла: «Вечір повернув мені юність і здоров'я. Тепер у мене є рецепт від усіх бід – Born in UA».

«Було дуже весело в суботу, із задоволенням прийдемо ще», – діляться враженнями німецькі друзі.

Про свої відчуття в Гамбурзі розповів і Юрій Гуржі:

– Таке трапляється не дуже часто – Німеччина, їдеш три години автобусом, нарешті – Гамбург, привокзальний район, незнайомий будинок.... Перший поверх – мечеть, другий – танго-клас, та раптом.... Почуваєшся як вдома, граєш українське, балканське, єврейське – публіка усе сприймає на «ура»! Сенсація! Маю зараз бажання повертатись у Гамбург частіше.

Наступні терміни Born in UA:

9.04.2016 - Кьольн
Початок травня – Японія
11.06.2016 - знову чекаємо на музичному німецько-українському вечорі Kontrabanda в Гамбурзі.

1 квітня меломанів потішить збірка української музики останніх двох років  Borsh Division — The Future Sound of Ukraine, зі вступним словом від Володимира Камінера: «Свідомість народу неймовірно зросла. На це вказує хороша музика, яку робить нова Україна і яку зібрав на своєму диску мій друг Юрій Гуржі. Музика має абсолютно нові звуки. Слухайте відлуння української революції - новий звук Європи.»

Текст: Юлія Марушко
Фото: Торстен Шурлік
Гамбург

image image image image image image image image image image image image image image image image image