7 листопада в Берліні в межах проєкту The Wall - Murals Across Europe and the Middle East було відкрито мурал «Квітка демократії». Його авторами стали відомі вуличні художники – Андрій Кальков із Луцька та німець Денніс Шустер (Dennis Schuster), чиї роботи відомі насамперед під псевдонімом DXTR (@dxtrtheweird).

Проєкт підготовлений Українським інститутом та Port agency за підтримки МЗС України та посольства України в ФРН у співробітництві з берлінським культурним майданчиком Hotel Continental - Art Space in Exile.

Український інститут був заснований Кабінетом Міністрів України у 2017 року і перебуває в підпорядкуванні Міністерства закордонних справ. Він призваний сприяти кращому розумінню і гідному ставленню до України, створювати можливості для взаємодії українців зі світом, а також для реалізація державної політики в сфері культурної дипломатії і захисту національних інтересів в умовах інформаційної війни.

Port Agency добре відоме своїми мистецькими проектами. Створення патріотичних муралів за кордоном – це відповідь на агресію Росії, оскільки ліквідація української ідентичності є одним із ключових елементів Росії у війні проти України.

У проєкті також беруть участь Міністерство культури та інформаційної політики України та Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти.

Проєкт The Wall буде реалізовано в період листопада-грудня 2022 року спільними зусиллями десяти художників – українських і зарубіжних. Перший мурал було відкрито у Відні, після Берліна будуть Женева, Марсель і Анкара.

Берлінський мурал створили за шість днів інтенсивної роботи.

Серед тих, хто виступав на урочистому відкритті, був і посол України в Німеччині Олексій Макєєв, який зовсім нещодавно приступив до виконання своїх службових обов'язків.

Виступили також директорка Hotel Continental - Art Space in Exile Крістін Дісманн (Christine Dissmann), засновниця Port Agency Катя Тейлор, відомий німецько-американський куратор виставок, директор берлінської Нової національної галереї Клаус Бізенбах (Klaus Biesenbach). Трохи розповіли про свою роботу і самі художники. Усі промови є на відео.

Відкриваючи урочисту церемонію, Крістін Дісманн сказала, що Берлінська стіна впала, і це був особливий час свободи. На жаль, сьогодні світ стикається з новою ерою конфлікту, коли знову з'являються стіни між країнами. Стіна може розділяти людей, але вона може і захищати тих, хто шукає притулку. Дуже хочеться, щоб робота «Квітка демократії» стала сильним сигналом світу про те, що стіну можна інтерпретувати по-різному. Переконливим сигналом того, що це не просто витвір мистецтва, а частина культурної дипломатії, яка в наш час важливіша, ніж будь-коли.

Олексій Макєєв зазначив, що він почувається в Німеччині як удома, оскільки в Києві теж багато муралів. Мистецтво – це те, що може захистити нас. За малюнком є стіна, і дуже багато таких стін в Україні щодня руйнує війна. Він точно знає, що ті стіни, які ми намагаємося збудувати, щоб захистити добро від зла, є дуже важливими, і ми можемо збудувати ці захисні стіни тільки разом. А після того, як ми переможемо в цій війні, стіни будуть зруйновані.

Посол закликав віддати данину поваги артистам, художникам, музикантам, які займаються творчістю в ім'я України, і впевнений, що вони є кращими послами, ніж він, тому що задоволення від їхньої роботи люди отримуватимуть довгі роки.

Катя Тейлор подякувала всім, хто працював над проєктом. Для неї особисто стіна була стіною між Україною та рештою світу. У кожного своя інтерпретація стіни. Берлін мав стати першим містом у рамках проєкту, але його випередив Відень. Тепер черга за Анкарою, Женевою і Брюсселем, де ми говоритимемо про Україну, демократію, єдність, цінності, які ми всі в Європі поділяємо. У проєкті є, наприклад, бразильський художник, турецький, і зазвичай художники не знають один одного. Заздалегідь не відомо, як складеться співпраця між українським і закордонним художником, але в Берліні все збіглося просто ідеально.

Денніс Шустер сказав, що з Андрієм було легко працювати, оскільки у них обох від самого початку був схожий підхід до проекту. Андрій як машина працював по 10-12 годин щодня.

Якщо коротко розповісти про концепцію муралу, то в центрі Денніс намалював кубічну квітку-соняшник. І на його панелях можна побачити цінності демократії – свободу слова та самовираження, право на освіту, гендерну рівність... 

Андрій Кальков додав, що задоволений результатом роботи, і подякував Деннісу за те, що під час роботи вони стали єдиною сім'єю. Частина роботи Андрія – це абстрактний футуристичний пейзаж за квіткою. Це наш внутрішній світ, світ нашого розуму, прагнення поділитися з іншими людьми чимось красивим.

Символічно, що після цього Крістін Дісманн вручила художникам і Каті букети квітів.

Клаус Бізенбах розповів, як вони зробили в галереї виставку, на якій показували українських і російських художників. Її відвідали понад 7000 осіб. Було зібрано багато грошей, які були передані німецькій благодійній організації Be an Angel e.V. Вона допомагає українським біженцям приїхати в Німеччину і перевезла вже понад 14 000 осіб. Також він нагадав про антивоєнний перформанс Марії Куликовської, коли вона лежала на щаблях галереї, загорнута я в український прапор (див. тут на нашому сайті). І це тільки крихітна частина того, що може зробити мистецтво.

Після цього слово знову взяв Олексій Макєєв і нагадав, що демократію потрібно захищати, а для цього Україні потрібні «Леопарди». Він також подякував Німеччині за допомогу Україні.

Після відкриття спілкування гостей продовжилося в приміщенні проекту Hotel Continental - Art Space in Exile («Арт-простір у вигнанні»). Тут допомагають українським і білоруським художникам займатися творчістю, здобувати освіту і роботу.

Гості могли подивитися фотовиставку українських фотомайстрів і послухати зачаровуючий виступ української співачки, композиторки та актриси Mavka (більше про Ірину Лазер тут).

На відео є й ексклюзивний коментар для нашого сайту Андрія Калькова, послухайте його.

Опис під усіма відео можна прочитати і російською мовою.

Адреса муралу: Elsenstrasse 87, 12435 Berlin.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов



image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image