1 апреля в Германии стартовала продажа сборника современной украинской музыки Borsh Division – Future Sound of Ukraine. Под яркой красной обложкой с тризубом на обложке собрано 16 групп, связанных с Украиной. Кто-то из музыкантов там живет и работает, кто-то в Украине родился, но творит за рубежом. Цвет обложки выбран не случайно, и он отнюдь не связан с революционными переменами – именно так выглядит настоящий вкусный украинский борщ. Сварил это произведение известный берлинский музыкант, выходец из Харькова Юрий Гуржи. Юра не только пишет отличную музыку, но и не мене талантливо умеет наполнять различные сборники. Вот и сейчас он на свой личный вкус отобрал музыкантов и композиции, которые наверняка хорошо известны любителям украинской музыки. Итак, ингридиенты «Борща»: DakhaBrakha, Gutsul Calipso, Kozak System & Taras Chubay, Zhadan & Sobaki, Julian Kutasty & Michael Alpert, 5nizza, Ruki’v Bryuki, Mariana Sadovska, Vivienne Mort, Hucz Orkestr, Hudaki Village Band, Perkalaba, Raggasapiens, OMFO, MaMa Diaspora vs. Ruslana Khazipova и сам Yuriy Gurzy & Uros Petkovic.
В день начала продаж мы пришли с Юрой в крупнейший магазин книг и пластинок Dussmann, находящийся в самом центре Берлина, чтобы убедиться – диск уже на полке. Собственно, а когда немцы были не пунктуальны? Диск мы нашли даже не в одном, а сразу в двух местах. Возле стенда мы и записали небольшое видеообращение Юры к нашим читателям. Кстати, пока мы получали разрешение на съемку, выяснилось, что Юру в магазине хорошо знают, так как не в первый раз продают его диски, и, скажем прямо, очень успешно.
А теперь мы предлагаем вашему вниманию интервью с Юрим Гуржи, которое взяла наш гамбургский корреспондент Юлия Марушко.
Игорь Магрилов
Let it Borsch – у Німеччині вийшов диск української музики Borsh Division – Future Sound of Ukraine
«У мене вдома (в Радянському Союзі) по радіо завжди звучала музика, яку підтримувала держава. Обнадійлива така, оптимістична. Своїм звучанням вона мала демонструвати єдність народу та його пастухів. Зовсім по-іншому звучали пісні, які люди співали на своїх маленьких кухнях, у потягах, в далеких подорожах чи навколо багаття у лісі: це були тужливі, тихі співи, які лунали зовсім не оптимістично», – пише відомий письменник Володимир Камінер у вступному слові до нового диску свого друга Юрія Гуржи.
1 квітня на найстарішому музичному лейблі Німеччини TRIKONT вийшла збірка української музики Borsh Division – Future Sound of Ukraine. Починаючи з 2003 року на рахунку музиканта, фронтмента гурту RotFront, ді-джея Russendisko, засновника українських вечірок Born in UA Юрія Гуржи – до десятка дисків-збірок. Наприклад, Ukraine Do Amerika вийшла з великим успіхом ще у 2008 році. Ми поговорили з Юрієм про нове звучання української музики.
– У соціальних мережах кипить борщоманія – тебе вітають з усього світу. Розкажи, чому вибір впав на саме цей музичний лейбл?
– TRIKONT – один із моїх улюблених лейблів. 13 років тому він випустив нашу першу збірку. Це була велика честь для нас, та й загалом тоді це здавалося чимось неймовірним. Лейбл працює понад сорок років, і за цей час видав нагора море крутої музики: від грецької ребетики до архівного клазмеру, від збірки пісень про Мохамеда Алі до п'яти дисків з версіями пісні La Paloma. Це мій ювілейний, п'ятий диск для TRIKONT.
– Borsh Division - Future Sound of Ukraine ти називаєш своєрідним продовженням Ukraine Do Amerika. Яким є нові звучання в українській музиці останніх двох років?
– Порівняно з першим музичним диском, другий звучить мінорніше. Вiн менш танцювальний – в мене змінилася концепція, а в багатьох музикантів (у силу зрозумілих причин) настрій.
– Ти обрав 16 музичних перлин не тільки з України. Якими були критерії, і що плануєш робити з матеріалом, що залишився?
– Я роблю вечірки і кручу за вечір шість годин української музики. Тож критеріі відбору були чіткими: з одного боку, мій музичний смак, з іншого – бажання показати максимально барвисту палітру. Важливо також, щоб разом все гармонійно звучало. Звісно, поза кадром лишилося багато прекрасної, гідної, особливої уваги музики. Якщо нам усім пощастить, зваримо борщ ще раз чи ще не раз!
– Розкажи про свій голос на цьому диску.
– Я задумав альбом, який з різними друзями, не лише українськими, хочу записати в Україні. Пісня Born in UA – перша ластівка, практично демо, яку ми зробили з чудовим хлопцем Урошем із Белграду. Він має гурт Shazalakazoo. Пісня Born in UA як передісторія до мого нового альбому.
– Тобто на противагу пісні Брюса Спрінгсіна Born in U.S.А, з музикантом з Белграду ви співаєте не про війну?
– Ця пісня – моя біографія, але це не лише про мене, думаю, існує безліч схожих історій.
– Отже тепер твої нові українські вечірки Born in UA, які ти започаткува з нового року в Берліні, мають свій гімн?
– Точно, для колективного виконання приспіву з маханням запальничками в руках.
– Зараз в Україні триває спір про квоти українського продукту в радіоефірі. Твоя думка з цього приводу?
– Ідея квоти, на мою думку, є більш вдалим рішенням, ніж заборона. Я дуже давно не маю можливості слухати українське радіо, але якщо те, що я читав про засилля російської музики в ефірі – правда, то це – абсурд. Я вважаю, спонукати музиканта ротаціями – чудовий спосіб стимуляції творчості. Я добре пам'ятаю 80-ті й «заборонену» музику, мені складно підтримувати когось, хто ратує за заборони. Це тхне найгіршим проявом СРСР, щоб не сказати фашизмом.
– Borsh Division – The Future Sound of Ukraine рохраховано на західноєвропейського слухача. Де можна придбати диск?
– У лейбла найбільший незалежний розповсюджувач в Німеччині – Indigo, а дигітально – всюди, iTunes тощо, безліч он-лайн магазинів від Італії до Японі – і там вже пропонують.
– Українські вечірки Born in UA, які ти почав в Берліні, з успіхом пройшли в Гамбурзі та Амстердамі. У травні ти відвідаєш Японію. Розкажи про свою майбутню поїздку.
– У Японії в мене ді-джейські гастролі: Токіо, Осака, Тояма. Думаю, буду крутити японцям дикий мікс з улюблених за останні роки єврейських, українських, може й балканських пісень.
– Твоє побажання читачам-меломанам?
– Слухати своє, не забуваючи про чуже.
«Україна економічно бідна і постраждала від війни, але духовно просякнута духом Європи. Мрію, яку досі не міг реалізувати жоден президент, зміг з власної сили втілити народ. Слухайте відлуння української революції - новий звук Європи», – пише Володимир Камінер у вступному слові до нового диску свого старого друга Borsh Division – Future Sound of Ukraine.
Начитися варити борщ може кожен. А от смак залежить від хисту кухаря. Хай смакує! Нам лишається спробувати. Let it Borsch!
Смачного!
Чергова вечірка Born in UA - 8.04 в берлінському клубі #MUSIKUNDFRIEDEN
Стежте за новинами тут.
Iнтерв'ю: Юлія Марушко
Текст/фото/видео: Игорь Магрилов
Фото Ольги Дмитренко (2) и рисунки Алексея Черного предоставлены Юрием Гуржи