З 5 по 8 лютого відбувся Berlin Fashion Week сезону осінь-зима 2024/2025. Загалом було показано 32 дефіле і 42 побічні заходи, пов'язані з модою, які відбулися в різних локаціях. Частину шоу можна було побачити тільки за запрошеннями дизайнерів та акредитацією, а частина – була відкрита для публіки.

Тиждень моди проходить під патронатом Департаменту економіки, енергетики та бізнесу Сенату, при цьому особлива увага приділяється підтримці молодих талантів. До речі, за даними Сенату, нині в Берліні налічується близько 4800 компаній з майже 26 000 співробітників, річний оборот яких становить близько п'яти мільярдів євро.

Берлінський тиждень моди було засновано 2007 року, і з часом за престижністю він став наближатися до головних подій світових столиць моди. Був час, коли намет, який спеціально будували для основних показів у рамках MBFWB, був справжнім символом німецької столиці. Покази і шоуруми йшли безперестанку. Це було місце стовпотворіння іменитих дизайнерів, місцевих і зарубіжних зірок, топ-моделей, а представники ЗМІ буквально стояли один в одного на голові. Навіть майданчик перед входом був особливим місцем, де можна було побачити безліч абсолютно оригінально одягнених інфлюенсерів. У повітрі витало відчуття ексклюзивності моменту і наявність спонсорів – від пляшечок кока-коли, оформлених відомими модельєрами, до роздачі глянцевих журналів.

Атмосфера свята відчувалася тоді в усьому місті. Оскільки не всі мали змогу потрапити на престижні покази, працювала народна Миля моди, де можна було купити одяг від численних майстрів дрібнішого калібру. І було безліч усіляких виставок моди, які нині практично всі кудись зникли.

Тоді в Берліні проходив і Альтернативний тиждень моди, навіть демонстрації, пов'язані з модою, були. Це все можна побачити на сайті.

Усе це було...

Так, звісно, зараз час уже інший, тож тішить, що попри всі складнощі, організатори Berlin Fashion Week постійно експериментують із форматами і не здаються. Але дуже хочеться, щоб інтерес до Берліна у професіоналів та любителів моди знову був таким самим, як до Парижа, Мілану та Нью-Йорку.

Втім, у Берлінського тижня моди є і своя унікальна особливість – конкурс молодих дизайнерів Berlin Contemporary. Він пройшов уже втретє, і в ньому взяли участь 18 брендів, з них 14 німецьких.

Через брак часу, акредитацію цього разу я не отримував, зосередившись лише на українських учасниках.

У цьогорічному Тижні моди взяли участь і три українські бренди. На двох показах, що відбулися на майданчику NEWEST-Showspace у Pressecafé, я побував.

Оригінально пройшло шоу Ain't it different? молодого київського бренду PLNGNS, який у тенденціях сучасних технологій екології та рециклінгу розбирає старі кросівки і робить з них нове взуття, куртки та штани доволі складного крою.

Саме тому на подіумі було дві купи старого взуття, які поповнювали моделі, що виходили. Відкривав показ німецький стиліст Франк-Петер Вільде (Frank Wilde), який підтримує Україну і відомий фотографіями в ліфті.

Показ був недовгим, але закінчився дуже ефектно – був розгорнутий український прапор з вимогою звільнити захисників Маріуполя. Те, що зробив засновник і дизайнер бренду Мітя Гонтаренко - дуже важлива місія, коли мода стає гучним голосом на підтримку України на міжнародній арені.

Перед цим добре відома в Німеччині Христина Бобкова показала свою нову колекцію, натхненну колірною палітрою українських полів з висоти пташиного польоту, урожаєм, смаком вина, і створену спільно з художницею Дашею Зима. Одяг від бренду BOBKOVA – це не тільки демонстрація української культури і народних традицій, це завжди найвища якість і бездоганний стиль. Такі речі дійсно прикрасять будь-яку жінку.

Серед гостей були помічені Наталія Кличко та Олексій Дівєєв-Церковний. При цьому Наталя з таким азартом позувала на бекстейджі своїй знайомій, що перетягнула на себе значну увагу присутніх.

До слова, у дефіле взяли участь і чотири українські моделі.

Показ українського концептуального бренду DZHUS, як і PLNGNS, відбувся в рамках Berlin Contemporary. У цей репортаж він не потрапив з незалежних від редакції причин. Втім, невеликі огляди колекцій і коментарі Ірини Джус на нашому сайті вже були.

Детальний розбір усіх колекцій і перерахування всіх партнерів дизайнерів не входить у завдання цієї публікації, це мають робити спеціалізовані видання. Наше завдання показати самі покази. Сподобалося побачене чи ні – це вирішувати вам.

Повертаючись до початку публікації, можна сміливо констатувати, що в Берліні свою креативну творчість вкотре продемонстрували висококласні дизайнери з Німеччини та інших країн.

Але я знову про атмосферу свята.

Я досі не можу позбутися порівняння з тим, що було на MBFWB. Зараз тривалі затримки показів були не через те, що фотографи не відпускають численних зірок на бекстейджі, а тому що організатори чекали, щоб заповнилися всі місця, і для цього запускали тих, у кого були стоячі місця, навіть у перші ряди. У перші ряди! Це туди, де мають сидіти найвпізнаваніші обличчя, віддані клієнти та редактори модних журналів. І все одно залишалися незайняті місця. Мені не вистачало цих самих всесвітньо відомих зірок, моделей з обкладинок і кампейнов на подіумі, яскравих персонажів серед глядачів. Не вистачало невеличких подарунків від дизайнерів для дорогих гостей на сидіннях, штовханини операторів з великими камерами і черг за інтерв'ю. Та й інтересу до українських дизайнерів мені хотілося б значно більшого. Вони цього точно гідні.

Я не можу сказати, як відбулися інші покази, зокрема найіменитіших німецьких дизайнерів, і що було на них. Упевнений, що самі колекції, як завжди, були на висоті. А ось у тому, що стосується гучних імен серед глядачів і тієї, старої і чарівної атмосфери, сумніви є і великі.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов



image image image image image image image