Виставка «Мандри Німеччиною та іншими країнами» відкрилася цього тижня у галереї «Арт-Цяця» у Харкові. На неї свої роботи надали два харківських митця: Зоя Пилипенко та Олександр Баєвер. І хоча роботи обох художників нібито й написані в одному жанрі міського пейзажу – вони настільки різні, наскільки тільки можуть бути різними бачення світу, адже Зоя Пилипенко працює олією в дещо готичному стилі, широкими мазками, і ми бачимо на її роботах не тільки сам об’єкт, що зображується, але й емоцію автора щодо нього. А Олександр Баєвер в своїх акварелях більш схиляється до точності реалізму, тому на його роботах можна побачити безліч деталей тих об’єктів, які він зобразив…

Зоя Пилипенко – членкиня Національної Спілки Художників України, викладачка живопису в Харківському художньому коледжі, відома харківська художниця. Каже, що відчуває себе трохи дивно, адже одночасно проходить дві виставки її робіт – ця, і «В гостях у Рембрандта» в одній з харківських бібліотек. Отже, частина її душі експонується в одному місці, частина – в іншому… І обидві виставки мають майже одну і ту саму тематику. Зоя Віталіївна згадує, що на початку війни донька почала благати виїхати з Харкова:

– Вона казала: «Кидай все і виїжджай!» А я їй вперто відповідала: «Ні за що нікуди не поїду!» І раптом вона знайшла мені арт-резиденцію в Чорногорії. Ідеальні умови: надається майстерня, житло, збирається декілька художників, всі умови для творчості… Я не втрималася, адже це справжня мрія так працювати. Я там створила цілу виставку картин. А потім почала мандрувати, адже не даремно ж я виїхала! Наступною країною була Голандія. Там мені навіть призначили гуманітарну грошову допомогу! Багато малювала й там. А вже звідти – поїхала до Німеччини. Відвідала майже всі художні музеї в Берліні, потім – в Потсдамі, там тоді була виставка Модільяні (це буквально декілька днів тому я туди їздила). А ще я їздила малювати з натури Кельнський собор, ось цей малюнок тут, на виставці. А ось Бранденбургські ворота, парк Сансусі в Потсдамі, інші роботи…

– Скільки ваших робіт сьогодні експонується на виставці?

– Більше десятка. Тут не тільки Німеччина, ось види Венеції, більшість голандських робіт зараз на іншій виставці, хоча вони б тут зараз підійшли по тематиці...

– А де вам довелося мандрувати?

– Голландія, Чорногорія, Німеччина, Греція, Франція, Італія. Це були не туристичні відвідування, я в кожній країні малювала з натури, приходила, сідала біля тих чи інших визначних місць, які мені сподобалися, і робила замальовки. Я вважаю, що це маразм – намагатися намалювати якусь будівлю за допомогою фото або якихось проспектів, фільмів. Доки сам не побачиш – ти нічого не зрозумієш в цьому архітектурному шедеврі або ландшафті. До речі, далеко не всі розрекламовані пам’ятки Європи, зображення яких так приваблювали в рекламних проспектах, дійсно сподобалися, коли я їх побачила «вживу». І навпаки, деякі речі, які мало де описані, насправді є геніальними та такими, що захоплюють дух! І коли ти приходиш день, приходиш другий, малюєш, робиш своє діло, ти стаєш врешті-решт своїм на цій локації. Уявляєте, я в Венеції настільки «примелькалася», що гондольєри перестали звертати на мене увагу, вони на мене видилися, як на місцеву – пропливали повз мене, співаючи свої пісні (немов їх ніхто сторонній не чує) – це було дуже зворушливо!

– І все ж таки ви повернулися до Харкова. Чому?

– Від’їжджаючи, я ані хвилини не сумнівалася, що повернуся додому. Звісно, подорожувати прекрасно, стільки різних емоцій, стільки вражень, але треба вертатися додому і працювати, малювати все те, що побачив. Мене всюди дуже добре зустрічали, допомагали робити виставки… Але вдома є вдома…

– Але ж тут небезпечно…

– Знаєте, в мене так сталося, що в Венецію я поїхала перед самим початком повномасштабної війни. Я там побула, помалювала, і поверталася додому наприкінці лютого 2022 року. Це був останній літак, як потім з’ясувалося. Мені всі казали, куди ти летиш, там війна. А я їм відповідала: «Ви що, дурні? Яка війна, ніякої війни не може бути!» Літак був напівпорожнім, а я все одно не вірила… 23 лютого пішла на роботу. Сміялася, коли мені казали, що ось-ось почнеться війна… А вона таки почалася… А потім, вже мандруючи по європам, я, перебуваючи в Італії, отримала таку ідею: треба робити картину з легких матеріалів на кшталт: взяв і пішов. Якісь маленькі розміри, якщо полотно – то без підрамників, щось на кшталт гобеленів. І я зробила там таку вставку. Ідея цієї виставки – якщо раптом станеться ядерна війна, що залишиться від мистецтва? Від культури? Від цивілізації? Якісь уривки, рештки… Ось я і спробувала створити ці уривки, рештки, які ніби залишилися від вселенської катастрофи… Цю ідею мені підказав Рей Бредбері, пам’ятаєте його «Посмішку Джоконди»? І вже тоді я для себе зрозуміла, що треба вертатися, і треба продовжувати свою справу. Бо коли митці кидають свої пензлі, перестають творити – це вже є катастрофа.


– Як війна вплинула на ваше життя?

– Перші три дні я просто лежала і нічого не могла робити. Я не могла повірити, що все це відбувається. А потім я зрозуміла, що все це треба якось виразити, і цим спастися. І мені захотілося припасти до коріння. І я кожного дня робила ікони в старовинному стилі. Це була ще зима. Не було опалення, не було світла. І були лише три години на добу, коли світла було достатньо для малювання. І я кожен день створювала маленьку роботу. Іконку. Образ. Все життя малювала натюрморти та пейзажі, а тут чомусь взялася за ікони. І зараз також я малюю багато ікон, створила серію картин «Псалми Давида», малюю багато картин на релігійну тематику. Деякі друзі питають, чому ти не ходиш по Харкову і не малюєш руйнування? Для цього є фотоапарат. Митець має зобразити душу – скалічену, зламану. І я намагаюся це робити своїми релігійними роботами. І біблійними сюжетами. А коли почала подорожувати – до релігійної серії робіт додалися ці замальовки з натури, бо неможливо, на мою думку, побачити красу, і залишитися ні при чому, треба її змалювати і узяти з собою!

– А хто допомагав вам подорожувати? Чи ви так гарно володієте мовами?

– Я мов взагалі не знаю, і ніхто мені не допомагав. Я друкувала в телефоні, і перекладала перекладачем. І все. Так мені вдалося і подорожувати, і навіть організовувати виставки по різних країнах. Перекладала на мову тієї країни, де знаходилася – німецьку, французьку, італійську. І всі підказували, куди треба йти, що робити. А коли дізнавалися, що я з України – допомагали ще щиріше. Проїзд для українців в багатьох країнах безкоштовний. Я дуже вдячна, що мені надали безкоштовну можливість відвідати музеї в Німеччині. Це було дуже зворушливо! І дуже корисно для мене, як для художника. Завдяки цьому я в Берліні на цьому «острові музеїв» відвідала всі до одного музеї. Дуже багато вражень!

– Що ви з цієї подорожі винесли як викладач?

– Дуже і дуже багато. Щоб ілюструвати свої заняття я фотографувала картини в музеях по всій Європі. Але поки що реалізувати свої задуми не можу, бо уроки проводяться онлайн. Сподіваюся, колись цей онлайн закінчиться, і тоді я дам своїм учням набагато більше знань, ніж давала раніше. Мені є чим поділитися з учнями.

Пані Зоя ділиться своїми враженнями про німецьке мистецтво, його видатних постатей різних епох та напрямків мистецтва. Каже, що несподівано для себе відкрила «старих» німців, тих, чиї роботи збереглися з раннього Середньовіччя. А ще вона провела паралель між періодом після першої та після другої світової війн, і митці Німеччини того періоду є дуже близькими зараз до українських художників. Зокрема, імпресіоністи того часу:

– Вони, як і ми, постраждали від війни, пережила страхи та жахи, і намагалися донести свої переживання до глядачів свого мистецтва… Мабуть, саме тому дуже багато українських художників зараз живуть саме в Німеччині. Я зустріла там і харків’ян, дехто з них – мої учні різних років. А декого не зустріла, а вже потім дізналася – він чи вона знаходиться в Німеччині, знайшов собі там прилисток і продовжує малювати. Часто бачу оголошення про виставки знайомих художників з України в німецьких містах. Дуже вдячна Німеччині за це, за те, що вона прихистила зараз наших митців, створила умови для їхнього і професійного, і фізичного виживання.

Сама художниця повернулася до Харкова рік тому. Хоча бажання мандрувати її не полишило – цього року відвідувала Потсдам, планує ще декілька творчих поїздок, якщо вистачить сил і здоров’я. Поки остаточно не вирішила, куди саме вона поїде.

Олександр Баєвер каже, що написанню його робіт також передувала подорож до Німеччини:

– Всі роботи, які зараз експонуються на виставці, а також які беруть участь у інших виставках, намальовані після початку повномасштабного вторгнення, тобто з 2022 по 2024 рік. Коли почалася війна, – одразу поїхав до Німеччини, потім повернувся до Харкова, потім – знов до Німеччини, і тепер знов у Харкові. Ось чому мені вдалося створити стільки акварелей з видами міст Німеччини.

– А чому ви поїхали саме в Німеччину? Як ви туди потрапили?

– Потрапив звичайно – потягом. Їхав через Румунію, Угорщину, Австрію. Для мене це був не випадковий вибір: в Німеччині вже 25 років живуть мої батьки, там оселилася й моя старша донька. Також там в мене живе багато знайомих та друзів. Тому, коли по Харкову почали гатити і вдень, і вночі, я взяв свою дружину та молодшу доньку, і вивіз їх до Німеччини, залишив там жити, а сам – повернувся у Харків, бо, на мій погляд, мені треба зараз тут жити… Я все життя прожив у Харкові, за винятком кількох років у Грузії, Ізраїлі та Німеччині… В Харкові я вчився, працював, зараз працюю…

– Ті малюнки, що на виставці, вони намальовані з натури чи по пам’яті?

– Там є і такі, і такі. Деякі я малював просто на вулицях з натури. А частину – малював вже в майстерні, але не з інтернету чи «пам’яті» – я робив нариси, фото якихось елементів, а вдома вже відтворював, відновлював у пам’яті ці сюжети. Тобто це мої власні враження, а не чиїсь фото.

– Частина робіт – це міста Німеччини, а частина – Харків, як місто, куди ви повернулися. На мій погляд, це дуже символічно…

– Так, я Німеччину малював не так вже й багато… Лише 60-70 акварелей, я точно не рахував. Частина з них залишилася в Німеччині, розійшлися по колекціях, якісь роботи я там дарував друзям… А Харкова в мене набагато більше – сотні малюнків.

– Які почуття у вас залишилися до Німеччини, що за емоції ви закладали в свої картини?

– По-перше, я відчуваю вдячність до Німеччини, що вона приймає наших громадян, зокрема, мою родину. Взагалі Німеччина – дуже потужна, дуже красива, дуже цікава країна. Там багато історії, багато культури, там є що подивитися і чому повчитися. Є про що подумати. Але я не маю бажання там жити, люблю тільки мандрувати.


– А що змушує вас повертатися до Харкова? В чому секрет цього тяжіння?

– Розумієте, можна багато чого розповісти про Харків, про його історію, архітектуру, це мабуть, краще зробив би мій друг Максим Розенфельд, він це взагалі блискуче робить. Але я вважаю, що справа в іншому. Відношення харків’ян до Харкова є дуже специфічним. Я можу його порівняти тільки з відношенням євреїв до Єрусалиму. Є така популярна пісня про Єрусалим, яка в перекладі буде звучати на кшталт: «Єрусалим, Єрусалим, я не зсунуся звідси…». Саме так живуть харків’яни, і я знаю багатьох, хто не мислить собі виїзду кудись з Харкова… Мається на увазі виїзду надовго, тим більше, назавжди.

– А як війна відобразилася на вашому житті і на вашій творчості?

– Життя перемінилося повністю. Змінилося геть усе. Творчість теж змінилася. Річ у тім, що я – архітектор, дизайнер. Малювання для мене було більш як хобі, як відпочинок від основної роботи. Або коли активно малював в студентські роки… До 2022 року, якщо був вільний час, – відправлявся кудись у подорож, і малював тамтешні пейзажі. Робив собі такі «канікули». Харків не малював майже ніколи. Створював десь з десяток акварелей на рік, не більше. З початком війни в мене з’явився час. Я намалював перші роботи, і виклав їх в Інтернеті. І виявилося, що це дуже потрібно багатьом людям, дає їм якусь наснагу, задоволення. А мене це надихає, і я малюю види Харкова, малюю інші міста. За тиждень в мене відбудеться ще одна – вже дванадцята – виставка акварелей Харкова!

На картинах Олександра – Дюссельдорф, Крефельд, Кемпен, інші міста й містечка. Кожна картина – знакова для того місця, в якому вона зроблена. Той, хто бував там – обов’язково упізнає, що це за будівля, що за пейзаж, які об’єкти знаходяться поруч. Олександр Баєвер виставив цього разу півтора десятка робіт, здебільшого зроблених в Німеччині, але закривають експозицію декілька суто харківських пейзажів, адже кожна мандрівка колись має закінчитися, і найкраще її закінчення – в рідному домі, в рідному місті.

Власниця галереї «Арт-Цяця» Анна Котенко каже, що концепція виставки – це вдячність харківських художників німецькому народові та Європі в цілому:

– Є ті художники, які були вимушені поїхати з Харківської області, рятуючись від окупації або від постійних обстрілів, дехто був змушений їхати, бо вороги знищили їхнє житло. Є художники, які лишалися вдома, незважаючи на страшні події. І перші, і другі відчули на собі допомогу тих позитивних сил, які є в Німеччині, в Європі. Гуманітарна допомога, обладнання для лікарень, ліки, одяг – все це надсилали в наше місто добродії з різних країн. А тут не працювали магазини, днями не було світла, не було тепла… І справді гріло тепло тих людей, які допомагали нам через кордони та кілометри. А ті митці, що виїхали, знайшли всебічну підтримку там, в європейських країнах. Багато хто отримав і можливість користуватися майстернею, і грошову допомогу, і безкоштовні подорожі, і вільне, безоплатне відвідання музеїв. Ця виставка – це творча подяка митців тим, хто допомагав та допомагає Україні та українцям. Творчий внесок у дружбу народів.

Інтерв'ю вів Олег Перегон
Фото: Олег Перегон та Дмитро Овсянкін

Харків

image image image image image image image image