24 серпня Україна у 31 раз відзначила День Незалежності. Масштабні акції пройшли не лише в українських містах, а й скрізь за кордоном, де є представники української громади.

Лейпциг не став винятком. На головній площі найбільшого міста Саксонії – Аугустусплац – зібралися українці, які мешкали тут давно і виявилися зовсім недавно, оскільки змушені були покинути свої будинки через російське вторгнення. Німці та люди з інших країн теж прийшли підтримати українців цього святкового дня. А ще на площі були присутні українські воїни, які зараз проходять лікування та відновлення у німецькому шпиталі, у тому числі бійці «Азова».

У демонстрації, організованій Ініціативною групою «Друзі України в Лейпцигу» (Freundeskreis der Ukraine in Leipzig), взяли участь понад 3000 осіб, що могло скласти конкуренцію навіть Берліну. Щоб відсвяткувати одне з найголовніших національних свят, вшанувати пам'ять українських жертв російської війни, а також відзначити героїчний супротив українського народу російському фашизму та нагадати про невідворотність української перемоги, багато людей прийшли у вишиванках, з українською символікою, прапорами та плакатами.

Акція була добре організована, включала виступи численних спікерів, ходу центром міста і велику культурну програму. Одним із найемоційніших моментів вечора став той, коли діти та дорослі залишали написи на чистих аркушах паперу. Тут були і побажання перемоги, і освідчення в любові до своїх рідних українських міст, і прокляття путіну.

Усі виступаючі привітали присутніх із Днем Незалежності України та побажали Україні вистояти і перемогти російських загарбників.

Відкрив мітинг один із його організаторів Себастіан Ротер (Sebastian Rother). Він сказав, що кожна спроба позбавити український народ свободи та самобутності призводить лише до ще більшого прояву його сили волі. Після початку війни тисячі українців пішли добровольцями та зуміли зупинити наступ російських терористів і навіть звільнити деякі окуповані міста.

Від імені Лейпцига та мера міста виступив представник міської адміністрації, міністр фінансів Торстен Бонєв (Torsten Bonew), який розповів, як він разом зі своєю родиною ухвалив рішення поселити у себе сім'ю біженців із Києва, міста-побратима Лейпцига. Він також нагадав, що не можна забувати про те, що свобода усієї Європи зараз у небезпеці через російську агресію в Україні. Лейпциг стоїть разом в Україною та бажає їй перемоги.

Генеральний консул США у федеральних землях Саксонія, Саксонія-Анхальт та Тюрінгія Кеншіро Токо (Kenishiro Toko) вийшов до мікрофону у вишиванці. Він наголосив на стійкості українців та українок у боротьбі за демократію. Ціна війни путіна проти України, який вирішив підкорити чужу країну, стає дедалі вищою, багато загиблих та поранених, зруйновані міста, 13 млн осіб були змушені покинути свої будинки. Але путін не досягне своєї мети, оскільки всі бачать мужність та силу українців.

З 2014 по 2017 рік одразу після Революції гідності Кеншіро Токо з сім'єю жив у Києві та був вражений ентузіазмом, надією, настроєм українців. Цей дух зберігся й сьогодні. США постачають Україні зброю оборони, щоб вона могла захищати себе на полі бою. Україна переможе у цій війні, а США та її союзники, у тому числі й Німеччина, й надалі стоятимуть на боці України і зроблять усе від них можливе для перемоги.

Письменник, активіст, представник спілки Europa-Maidan-Leipzig e.V. Рейнхард Бйозе (Reinhard Bohse) нагадав, що ще з 2014 року ця організація допомагає Україні та робить це й сьогодні. Російському народу доведеться нести провину за дії путіну, російські війська не зможуть перемогти, Україна залишиться незалежною. Ця війна несправедлива та грубо порушує міжнародне право. Україні потрібна фінансова підтримка та важке озброєння, щоб захистити себе. Частина провини є і на німецькому народі, який став залежним від російського газу.

Член окружної ради Вільної демократичної партії (FDP) Шахзад Шейх (Shehzad Sheikh) заявив, що підтримка України йде від різних частин суспільства, особливо від людей з міграційним корінням. Багато хто був змушений тікати від російських бомб. Росія бомбила Чечню, Грузію, Сирію, коли там люди виборювали свою свободу, і тепер Україну. Коли це нарешті скінчиться? При цьому політик висловив упевненість, що війна в Україні стане останньою війною Росії. Волю вільного народу не перемогти. Україна вже стала частиною демократичної Європи.

Ще один організатор демонстрації Северин Флюнт (Severyn Flyunt) наголосив на небезпеці «російського світу», русифікації та російської пропаганди. Він згадав тих, хто загинув за Україну та подякував усім, хто захищає її незалежність, а також закликав звільнити всіх захисників «Азовсталі».

Представниця волонтерської організації Leipzig helps Ukraine e.V. Юлія Давлайтарова наголосила на важливості інформаційної боротьби та розповіла про ту велику роботу, яку робить, у тому числі і для біженців, організація, в якій вона перебуває.

Цікаво виступив і речник Лейпцизького молодіжного парламенту Оскар Тойфест (Oskar Teufert). Він розповів про одну дівчину – киянку Марію, з якою він познайомився у Лейпцигу, коли вона приїжджала в рамках спеціальної програми та супроводжувала хор українських дівчат. Вона співачка та диригент. А тепер він бачить її фото, і вони зовсім інші – за нею зруйновані будинки, а сама вона в касуфляжі та зі зброєю в руках. Вона стала добровольцем.

Німецька солідарність з Україною не повинна закінчитися, коли всі побачать рахунки за електроенергію, вважає політик-початківець. Ми маємо вимагати, щоб Україна й надалі отримувала зброю. Саме такі люди, як Марія, виборюють нашу свободу, і саме вони платять найвищу ціну. Україна обов'язково переможе у цій війні та зупинить російську експансію

Звісно, ​​не обійшлося і без українських пісень. Люди підспівували та аплодували співачкам Ользі Токар та Тетяні Борисенко, виконавцю Collin та хору українців «Заспіваємо за Україну» під керівництвом Костянтина Козакевича.

Організатори висловили подяку та своїм партнерам – Say it loud e.V. за якісний звук, Stage2go за безкоштовну сцену, Leipzig helps Ukraine за допомогу та Ольгу Романюк за реалізація інтерактивної частини для дітей із дорослих.

Багато людей, які прийшли на демонстрацію, не хотіли розходитись, тому вона тривала довше заявленого часу.

Святкування Дня Незалежності України продовжилося і 25 серпня, коли у Лейпцигу в рамках європейського туру виступив гурт «Танок на майдані Конґо», але про це вже у наступній публікації.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов

image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image