Берлінський Музей союзників (AlliiertenMuseum) розташований у кварталі Далем (район Штегліц-Целендорф). Він збирає і досліджує матеріали, пов'язані з перебуванням союзницьких військ США, Великої Британії та Франції в післявоєнному Берліні.

Колектив музею, яким керує Юрген Ліллтайхер (Jürgen Lillteicher), вважає, що своєю роботою він вшановує заслуги союзників перед Берліном і Німеччиною загалом і поширює ідею свободи, демократії та міжнародного співробітництва як гарантів міцного миру.

З 1945 по 1990 рік Берлін був розділений на чотири сектори держав-переможниць у Другій світовій війні. Територія Музею союзників розташована в центрі колишнього американського сектору, де знаходилася американська військова адміністрація і штаб Берлінської бригади. Експозиція розміщена в будівлі кінотеатру «Форпост-Театр» (Outpost Theater), збудованому 1953 року американською армією, і в залах Меморіальної бібліотеки ім. майора Артура Д.Ніколсона (Nicholson Memorial Library). Це був район «Маленької Америки», тоді закритий для берлінців.

У Музеї союзників є постійна експозиція, що розповідає історію західних держав у Берліні, починаючи з узяття міста окупаційними військами у 1945 році і закінчуючи урочистим прощанням із союзниками у 1994.

Перлиною тут є американо-британський шпигунський тунель. Можна побачити і парашути, які льотчики скидали з цукерками західноберлінським дітям зі своїх «родзинкових бомбардувальників».

Різних артефактів у музеї зібрано чимало. Комусь буде цікаво побачити історичні газети та плакати, комусь предмети побуту або військову амуніцію того часу. При цьому більшість зібраних предметів зберігається у фондах. Є відомості, що одних тільки курток американських, британських і французьких солдатів налічується до 200 штук.

Є в музеї і великі об'єкти, що знаходяться на майданчику просто неба британський вантажний літак Hastings TG 503, вагон французького військового ешелону, останній блокпост на КПП «Чекпойнт Чарлі» (Checkpoint Charlie), сегменти і сторожова башта Берлінського муру. Вони є яскравими свідченнями історії холодної війни в Берліні.

Крім постійної експозиції періодично тут проходять і спеціальні виставки.

Очікується, що за кілька років музей переїде до 7-го ангару колишнього аеродрому Темпельхоф. Планування завершено, і низка великих музейних об'єктів уже перебуває на складі аеропорту. Це буде цілих 5000 квадратних метрів оригінальної експозиції. Керівництво музею сподівається, що в новому місці, розташованому в центральній частині міста, кількість відвідувачів різко зросте щонайменше вп'ятеро з нинішніх 70 000 на рік.

І обов'язково потрібно сказати, що музей підтримує боротьбу народу України проти російських окупантів. Про це написано на старому афішному табло над будівлею кінотеатру, на літаку висить український прапор, відбувається збір коштів на підтримку України, а в експозиції є світлина, знята на проукраїнській демонстрації в Берліні, з вимогою закрити небо від російських ракет і пасти життя українських дітей.

Дуже символічно, що біля Музею союзників знаходиться скульптура «День, коли впала стіна» роботи Верила Гуднайта (Veryl Goodnight), яку подарували Берліну американці 1998 року. П'ять коней перестрибують через уламки Берлінського муру. Ще одна копія цієї скульптури знаходиться у Президентській бібліотеці Джорджа Буша у Коледж-Стейшн, штат Техас.

Музей можна відвідати як безкоштовно, так і з оплачуваною колективною екскурсією, коли про кожен експонат вам розкажуть щось цікаве. Знаходиться він за адресою: Clayallee 135, 14195 Berlin.

В описі до відео є текст і російською мовою.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов

image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image