Сьогодні в Україні існує декілька інституцій з назвою «АТАКА». По-перше, це соціальна мережа, підрозділом якої є Приватний палац правосуддя (PPJ)– комунікатор, що дає можливість брати участь у судових засіданнях або інших юридичних процедурах дистанційно. Друге – це адвокатська корпорація, яка також відома під назвою «Тарасенко і партнери».

Все почалося з історії місцевої харківської футбольної команди «Металіст». У перші роки незалежності виникла колізія: за радянських часів робота футболістів не вважалася тяжкою, і майстри шкіряної кулі отримували копійки. Такі смішні, що в перші роки незалежності вони вже відмовлялися виходити на поле та ламати собі руки та ноги, не маючи при цьому можливості навіть прогодувати родину. З іншого боку, футбольний клуб розвивався, будував новий стадіон і мав достатньо грошей, щоб матеріально стимулювати своїх спортсменів. Але законних підстав для таких виплат на той час не існувало. Тоді клуб запросив на допомогу молодого та талановитого юриста, в майбутньому – кандидата юридичних наук Анатолія Тарасенка (тоді він ще був аспірантом і лише готувався до захисту дисертації). Анатолій Володимирович буквально за декілька годин знайшов спосіб, як вирішити цю проблему: усі спортсмени, тренери, масажисти та інші члени команди зареєструвалися як приватні підприємці, що оказують «футбольні послуги». А вже з ними, як з приватними підприємцями, було підписано контракт клубом. І почалася зіркова серія перемог харківського «Металіста», яка увійшла в легенду вітчизняного футболу. Фактично, ця команда стала першою професійною футбольною командою в Україні.

Тоді ж виникло питання про зміну назви клубу та команди, бо ніякого відношення до виробки металевих конструкцій стадіон вже не мав. Одна з запропонованих назв дуже усім сподобалася – «Атака». Яскрава, емоційна, вона однаково пишеться що українською, що російською, та ще й гарно запам’ятовується. Але тодішньому керівництву такий ребрендінг не сподобався, і «Металіст» залишився «Металістом».

Майже в той самий час на пострадянському просторі діяло детективне агентство «Алекс», яке навіть намагалося створити свої філії в Україні. І харківські юристи забажали створити щось краще, сильніше і більш успішне. Втім, ще не було ухвалено відповідного закону, який би регламентував таку діяльність. До речі, відповідний закон з’явився в Україні лише через майже 30 років після вказаних подій, отже, якби герої публікації очікували його друку, ніякої історії не вийшло б. Отже, не очікуючи виходу відповідних законів, харківські юристи задумали корпорацію, яка б складалася з трьох головних підрозділів: охоронної фірми, адвокатської контори та журналістської структури у формі спортивного клубу.

Кожна з цих організацій корпорації мала свій напрямок діяльності, захищений діючим законодавством: фізична та технічна охорона від протиправних посягань, інформаційна підтримка з боку журналістів, у разу потреби – проведення навіть журналістських розслідувань для з’ясування деталей тих чи інших подій, і все це – під інтегрованим захистом та з постійною підтримкою адвокатського корпусу.

У сукупності спеціалісти корпорації могли комплексно вирішувати практично будь-яку задачу, включаючи розшукові та охоронно-детективні види діяльності, причому як за замовленням приватних клієнтів, так і у співпраці з державними інституціями.

І в середині дев’яностих був офіційно оформлений Концерн «АТАКА». Так організація з доволі агресивною назвою з’явилась спочатку в Харкові, а потім поширила сферу своєї діяльності і на Київ, і на Москву, і на Крим, і навіть успішно використовувалась для супроводу Україною іноземних високопосадовців з різних структур. А ще була створена страхова компанія «АТАКА».

В 1995 році була зорганізована майже сімейна адвокатська корпорація «АТАКА», в яку увійшли родичі та друзі засновників. Відразу ж ця корпорація взяла на озброєння стратегію консультаційного страхового посередництва, задіяла у своїй роботі найсучасніші на той момент можливості комп’ютерних технологій, інтернет-зв’язку і тісної міжнародної співпраці. Наприклад, саме ця корпорація надавала однією з перших в Україні можливість виклику адвоката за допомогою пейджеру (вже не існуючий вид зв’язку, який підтримував миттєву передачу коротких текстових повідомлень). Потім деякий час ця адвокатська корпорація мала назву «Тарасенко і партнери», але згодом повернулася до старого бренду «АТАКА».

Паралельно з реальними структурами під брендом «АТАКА» розвивалися й віртуальні. Спочатку у 2003 році було створено звичайний сайт з можливістю реєстрації та активування у внутрішній мережі. Сайт було розміщено у доменній зоні .info. Але у 2011-2013 роках виникає вже група споріднених сайтів, які мали відношення до проведення в Україні Чемпіонату Європи по футболу EURO 2012. Всі вони були об’єднані під торговельною маркою «АТАКА». Деякі з цих сайтів мали ознаки соціальних мереж: можливість реєстрації, можливість обміну текстовим та аудіовізуальним контентом тощо.

Оновлена версія сайту ATAKA.UA була створена на початку пандемії коронавірусу, коли відвідування залів судів, зустрічі з адвокатами або слідчими стали небезпечними для здоров’я. Сьогодні ця соціальна мережа розташована на групі доменів ataka: .mobi, .in, .biz, .UA. Вона також використовується як комунікаційна платформа різними за направленістю іншими сайтами, серед яких PPJ.best, board.kharkiv.ua тощо. На сайті передбачена як платна, так і безкоштовна реєстрація через соціальні мережі та електронну пошту, наразі існує україномовна та англомовна версії.

Особливостями мережі є можливість спілкуватись у режимі відеоконференції практично через всі відомі месенджери, а також через унікальні власні засоби комунікації, можливість фіксувати ці сеанси спілкування у приватному кабінеті та оприлюднювати їх у публічному доступі, створювати групи для систематичного спілкування і транслювання через YouTube-канали. Підрозділом мережі «АТАКА» є мережа «Приватний палац правосуддя», яка дає змогу своїм користувачам брати дистанційну участь у судових процесах, слідчих діях та спілкуванні з адвокатами. Ця мережа має вихід на «Мережу С» – унікальне соціальне місце, створене для спілкування та користування Інтернетом ув'язнених у місцях позбавлення волі України. Також ця мережа має вихід на системи «Електронний суд», «Відео-конференц-зв'язок» та інші.

Сьогодні мережа «АТАКА» позиціонує себе як відеохаб для офіційних конференцій та гарантованого приватного зв'язку, а також застосунок для дистанційної участі у судових процесах, надійний комунікатор для будь-яких категорій користувачів, який стане у пригоді і бізнесмену, і юристу, і навіть підлітку, який має намір розважитися. При цьому мережа не стоїть на місці, постійно розвивається, вдосконалюється та додає все більше можливостей для своїх користувачів. Серед перспективних напрямків, що розроблюються – використання штучного інтелекту у роботі мережі та розширення можливостей електронного документообігу.

Навіщо цей сайт і ця мережа потрібні людям? Люди по всьому світу можуть через них захистити свої права в будь-якому українському (поки що тільки в українському) суді, де б вони не знаходилися фізично. Більше того, людина можу знаходитися, скажімо, в Німеччині, її захисник – адвокат – у Франції, і обидва можуть онлайн брати участь у судовому засіданні у суді одного з районів міста Херсон без будь-яких перешкод, скориставшись відеоконференц-зв’язком. Сайт і система Приватний палац правосуддя – єдина і унікальна платформа, через яку можна відшкодовувати шкоду, завдану рф (рашистськими фашистами), але і вести будь-які справи в Україні, які можливо, а в умовах війни — просто необхідно розглядати дистанційно. І особа можу виступати в цих справах як позивач, відповідач, захищаючи своє чесне ім’я від несправедливих звинувачень, або навіть як свідок, виконуючи свій громадянській обов’язок. Зібрані на сайті як власні, так і державні судові можливості дають практичну допомогу як професіоналам, які на ти з сучасною технікою і програмним забезпеченням, так і юзерам, які можуть лише натиснувши «одним пальцем» легко потрапити до Приватного палацу правосуддя і вирішити там самостійно чи за допомогою адміністраторів дистанційних проваджень усі питання з цілим рядом скорочень: ДБР, НАБУ, СБУ, ЦНАП, НАЗК, ТЦК, ВСУ тощо.

А ще на сайтах мережі можна знайти кейси вже існуючих позовів про відшкодування шкоди до рф (на кшталт цього), і кожен бажаючий може взяти за основу ці документи та зробити свої, власні позови. Також тут розміщаються новини з різноманітних судових розглядів.

«Судовий фронт має бути не менш активним, ніж лінія боєзіткнення!» – вважає Анатолій Тарасенко. І пропонує громадам та громадянам України активно виборювати в судах свої права, порушені рашистськими терористами.

Текст: Олег Перегон
Фото: з архиву Анатолія Тарасенко

image image image image