11 грудня «Гайдамаки» відіграли незабутній концерт у місті на Ельбі. ArtMaidan вже вдруге за 2016 рік організував концерт у рамках європейського туру на кораблі MS Stubnitz. І якщо особисто для мене їхній концерт навесні завершився переломом ноги, то для хлопців восени, після десятка концертів в Польщі та Німеччині, тисяч кілометрів, майже місяця в дорозі, у день концерту за 90 км від Гамбургу поламалася машина. Подяка Генеральному консульству України в Гамбурзі за блискавичну допомогу з організацією автомобіля для гурту і водієві Сашку, який довіз козаків на корабель.

Нам же довелося боротися не лише з технічними негараздами. ArtMaidan виграв дебати з тролями у фейсбуці. А було так, що подія на концерт знищувалася через нібито наявність «вульгарної мови», онлайн-замовлення квитків також було неможливим. Ми спершу зраділи, бо подумали, що всі квитки продані. Невідомі без профілю лишалили негативні відгуки.

Коли прояснили ситуацію, всі охочі могли купити квитки і прийти на MS Stubnitz – колишній ДДР-івський рибний корабель, який, починаючи з 1992 – місце для концертів та вечірок, і нині претендує стати культурною пам`яткою. 

Якщо врахувати те, що там, де нині сцена, раніше були морозильники для риби і те, що корабель стоїть в порту північного міста Німеччини, «Гайдамаки» розігріли судно так, що, здавалося, ми вийдемо у відкрите море і за кілька днів пришвартуємося в Одесі. Скидалося на те, що команда корабля, включно з капітаном, були готові під час концерту вирушити у далеке плавання.

Борщ від вегетаріанця Тіля, запальна українська дискотека від чарівної ді-джея Аліси, несамовиті танці й позитивні відгуки: «Дякуємо вам за цей прекрасний досвід в «животі» корабля! Відчуття життя і усмішок заряджає. З нетерпінням чекаю більшого на барвистому танці життя», –  написала мені знайома німкеня. «Це був надзвичайно крутий вечір! Не передати словами, лише емоції! Сашку, дякуємо тобі за неймовірну енергетику. Ти виклався на всі 100%», – сипали подяками українські дівчата. «На одній сцені з «Гайдамаками» – неймовірні відчуття. Мега-крутиииий концерт гурту!!! Емоції зашкалюють!!!», - писали інші шанувальники. Чесні, сильні, справжні чоловіки-козаки розтанцювали корабель під карпатське ска, фолк-панк, етно рок-н-рол та реггі.

Після концерту гурт лишився ще на день в Гамбурзі, адже варто було поремонтувати машину і зайти до нас в гості, подарувавши домашній концерт. Це якраз співпало з днем народження драмера Дмитра Кушніра, що додало зустрічі особливого настрою. 

Після козак-сейшену мені вдалося поговорити з лідером гурту Олександром Ярмолою, людиною, яка приймає реальність такою, як вона є – без прикрас.

«Все що роблю – роблю», – каже Олександр, який в 90-х жив у районі Штерншанце в Гамбурзі. Він любить це місто, вважаючи його одним із найкращих в Німеччині. Кармічно співпадає, що саме тут вже вдруге завершується європейський тур гурту. Ми говорили про українську та європейську музичні сцени, повільний, але відчутний процес якісного знайомства європейського глядача з українським звучанням.  

УКРАЇНСЬКИЙ РЕНЕСАНС

Фронтмен гурту та громадський активіст зазначив, що цей рік для наших артистів визначний. Прийнято багато нових законів, що дають можливість дуже плідно працювати. «Без зайвого патріотизму можу сказати, що українська сцена і динаміка розвитку в Україні швидша, ніж у більшості країн Європи, – наголосив Олександр. – У музиці є пошук, відбір і конкуренція», – наголосив він. І у підсумку: «Україна переживає період ренесансу. Після Майдану багато що виходить на дієвий варіант. Стосовно української музики, то зараз квоти не вигадані, а дієві, робочі».

ЧОЛОВІЧА ОБОРОНА І ХУДОЖНЯ ІДЕЯ

Порівняно з 2014 та 2015 роками цьогоріч хлопці рідше грали на Сході Україні – були там навесні та влітку. Потім – тури, записи альбому, робота над шоу на сцені. Але позиція не втрачається, змінюється лише питання в зовнішній політиці. «Світ жорсткої чоловічої оборони. І досі нагальним лишається питання нашого ставлення до цього. А ті хлопці, які обрали собі цей шлях, стоять там і служать чи то в збройних силах,  чи добровольчих батальйонах», – каже Олександр.

Водночас є необхідність промоції України, і це не тільки музика. Має бути художня ідея, яку презентує вся країна. «Це питання, над яким треба думати усім нам», – каже фронтмен «Гайдамак», – «Яка ідея може презентувати Україну?».

Роботу ArtMaidan Олександ Ярмола назвав досконалою. І наголосив, що в усіх країнах, де грає гурт, потрібен системний менеджмент. Лише так можна прогресувати. «Якщо люди хочуть чути нас – це достатня причина, щоб їхати і намагатися грати частіше, – каже Сашко і додає: «Європу ми собою не переповнили. Ефекту присутності тут, коли ти збираєш зали на 5-10 тисяч людей, ми ще не досягнули. Хотілося б бути знаними і в Україні, і в Європі, щоб люди купували квитки і заповнювали зали».

ЛЮБОВ

На завершення розмови, традиційно, побажання читачам від Олександра Ярмоли, лідера гурту «Гайдамаки»:

– Треба любити свою землю, свій рід, своє коріння і цю любов пронести через все життя. Це – твій код, який тебе ідентифікує. Любити те, що ти робиш і обирати працю, яку любиш, тому що тільки так ти будеш в гармонії з самим собою, інакше -  конфлікт протягом всього життя. Багато значення має рух: треба постійно перебувати в тонусі. Ну і любов – те, що обов’язково має бути в кожного».

За посиланнями ви можете відчути, що відбувалося з гуртом в рамках #євротуру #гайдамаки #haydamaky #kozakrock

Написавши нам приватне повідомлення, ви можете придбати альбом гурту «Гайдамаки».

Текст: Юлія Марушко, Гамбург
Фото: Клаус

image image image image image image image image image image image image image