22 серпня перед російським посольством у Берліні відбулася чергова яскрава акція. Вона називалася Das Licht der Freiheit für die Ukraine - Das Unrecht beleuchten («Світло свободи для України…») і була підготовлена громадською організацією Ukraine-Mahnwache Berlin у співпраці з Ukraine-Saarland-Berlin e.V.

Громадянська вахта на Унтер-ден-Лінден 63, що складається переважно у своїй більшості з німців, які підтримують Україну, а також українців, з'явилася практично відразу після терористичного нападу Росії на Україну. Ця невеличка ділянка землі перед лігвом російських дипломатів неофіційно називається «Площею свободи». Тут розташований меморіал пам'яті українських жертв цієї війни, зокрема понад 500 убитих росіянами дітей, який постійно працює й оновлюється, майорять українські та кримськотатарські прапори, лунає українська музика. Поруч на лавках практично цілодобово перебувають волонтери, які роз'яснюють численним туристам, яких у цьому місці, що розташоване зовсім поруч із Бранденбурзькими воротами, завжди багато, що зараз відбувається в Україні і чим небезпечний для світу путінський режим.

Цього дня бдіння та інсталяцію підсвітили «лампи миру» (Lampen für den Frieden), які привезла з Австрії художниця Урсула Лангвілер (Ursula Langwieler). Це світильники, що своєю формою нагадують сльози, ніби розрізають морок, звертаючи увагу на несправедливість і військові злочини російської терористичної держави. Вони вже виставлялися в аеропорту Клагенфурта і в соборі Святого Стефана у Відні. Художниця вважає, що ніхто не повинен залишатися нейтральним щодо російської агресії, і хоче об'їхати зі своїми лампами, що несуть мир, країни Європи, завершивши подорож в Україні.

Акція спеціально була запланована напередодні Дня незалежності України. Організатори хотіли дати зрозуміти, що Європа єдина. Австрія, Німеччина і весь світ повинні побачити світло. Завдяки історії двох світових воєн ми всі несемо спільну історичну відповідальність за те, щоб допомогти Україні, яка зазнала нападу, мусимо виступити єдиним фронтом проти агресора, проявити гуманність і громадянську мужність.

З промовами на підтримку України виступили депутатка Бундестагу, яка очолює комітет з оборони, членкиня федерального правління та правління парламентської групи FDP Марі-Агнес Штрак-Ціммерманн (Dr. Marie-Agnes Strack-Zimmermann), голова Ukraine-Saarland-Berlin e.V. Ральф Мюлен (Ralf Mühlen), Лангвілер (Ursula Langwieler), Йенс Бортновскі (Jens Bortnowsky) та інші волонтери Ukraine-Mahnwache Berlin, представники організацій Projekt Feldküche (Crisis Relief Team Germany e.V.), Medical Response Crew, H.I.C. e.V. Усі виступи є на нашому відео.

Волонтери ініціативи Café Ukraine Interkulturell спеціально для акції приготували справжній український борщ, який із задоволенням скуштували навіть ті, хто просто проходив повз.

А ще була цікава музична програма. Блискуче зіграла на бандурі та заспівала керівниця берлінського українського хору «Мальви» Христина Петринка, а інструментальний дует Ангеліни (скрипка) та Едуарда (саксофон) миттєво змусив людей підтанцьовувати.

Але, безумовно, родзинкою вечора став гранично емоційний танцювальний номер на тлі увімкнених «ламп миру» зірки світового балету, української прими-балерини Державного балету Берліна Яни Саленко та її партнера Олександра Шпака. Потрібно додати, що Яна та Олександр після початку війни стали ініціаторами створення благодійного гала-концерту на підтримку України «Балет для життя Яни Саленко» (Ballet for Life by Iana Salenko), в якому беру участь провідні танцюристи Європи.

Вахта перед російським посольством продовжує працювати, освітлюючи шлях до перемоги України над російськими окупантами.

Подивіться й інші відео цього дня на нашому YouTube-каналі.

Текст/фото/відео: Ігор Магрілов
Відео
(друге): Олександр Мельник



image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image image